Page 231 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 231

TYDZIEŃ 20  •  Czyj to dom?  •  229



              W trakcie piosenki mysz ucieka, a kot musi ją złapać. Dzieci pomagają uciekać myszy, tworząc bramkę z wysoko unie-
              sionych rąk, by mogła wbiec do środka koła, a utrudniają zadanie kotu – opuszczają ręce, blokując mu drogę. Zabawa
              trwa, dopóki kot nie złapie myszy. Poznanie tradycyjnych zabaw, ćwiczenie refleksu, tworzenie atmosfery dobrej
              zabawy.
              x Zabawa „Porządkujemy pojazdy” – grupowanie pojazdów znajdujących się w sali w zależności od ich przeznaczenia.
              Zwrócenie uwagi na pojazdy służące do budowy domów, np.: koparkę, dźwig. Swobodne zabawy z wykorzystaniem
              pojazdów. Klasyfikowanie przedmiotów według określonego kryterium.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa dydaktyczna „Jakie to były dźwięki?”. Dzieci słuchają nieskomplikowanych układów dźwięków odegranych
              przez N. na prostych instrumentach perkusyjnych i odtwarzają je poprzez wyklaskiwanie. Doskonalenie pamięci
              słuchowej.
              x Zabawa ruchowa rzutna „Wrzuć orzeszki do dziupli” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Domy dawniej i dziś.
            Cele:
              w
              drażanie dzieci do postrzegania otoczenia z punktu widzenia drugiej osoby
              doskonalenie umiejętności liczenia
              doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi
              wzbogacanie słownictwa związanego z otoczeniem społeczno-technicznym
              ć
              wiczenie logicznego myślenia.
                 Pomoce: zagadki, obrazki przedstawiające różne typy domów (jednorodzinne, bloki mieszkalne, wieżowce,
                 zamki), kartki A4 z wyklejonym na nich piętrowym domem: sześć pięter, dwa okna na każdym piętrze, drzwi
                 (jedna dla każdego dziecka), mała figurka misia (lub inna) jako pionek (dla każdego dziecka), duży arkusz A0
                 z identycznym domem jw., postać (np. misia) do przypięcia do dużej karty.

            Przebieg zajęć:
            1.  Rozwiązywanie zagadek.

              Cały z cegieł zbudowany.                        Okien chyba ma tysiące,
              Ma dach oraz cztery ściany.                     w oknach się przegląda słońce.
              Ma też okna oraz drzwi,                         Wznosi się hen, hen do góry,
              właśnie w takim mieszkasz ty.    (dom)          jakby pragnął przebić chmury.     (wieżowiec)
                          Anna Mikita
            2.  Rozmowa z dziećmi na temat ich domów rodzinnych. Przykładowe pytania:
              –   Co możecie powiedzieć o waszym domu?
              –   Jak opisalibyście wasz dom?
            3.  Oglądanie obrazków przedstawiających różne typy domów.
            4.  Budowanie różnych domów z klocków. Porównywanie ich wysokości i wielkości. Zwrócenie uwagi na to, że najniższe
              piętro to parter, a pierwsze piętro to druga kondygnacja.
            5.  Karta pracy „Zgadnij, gdzie mieszka miś”. Każde dziecko otrzymuje kartkę A4 z wyklejonym na niej piętrowym domem
              oraz małą figurkę misia. N. wiesza na tablicy duży arkusz papieru z analogicznym domem. Dzieci kładą kartki przed
              sobą i postępują zgodnie z instrukcją.
              Przykładowa instrukcja:
                 x Miś wchodzi przez drzwi.     (N. pokazuje to na dużej planszy, a dzieci umieszczają figurkę w drzwiach).
                 x Miś idzie do swojego mieszkania   (Dzieci liczą piętra, szukają okna po lewej stronie i umieszczają w nim misia).
                                                na szóstym piętrze po lewej stronie.
                 x N. pyta dzieci: Gdzie mieszka mój miś?.   (Chętne dziecko podchodzi do planszy i bez słowa przypina misia w dowolnym
                                                oknie. Dzieci ustawiają swoją figurkę w tym samym oknie na swoich kartkach).
                 x  Dziecko przy tablicy pyta:         (Dzieci przeliczają piętra i podają odpowiedź, np.: na drugim  piętrze,
                 x Gdzie mieszka mój miś?.      a następnie stronę, np. po lewej lub po prawej stronie).
   226   227   228   229   230   231   232   233   234   235   236