Page 222 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 222

220  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          z wykorzystaniem liczebników porządkowych.  ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – prezent dla babci i dziadka. Nauka
          piosenki Święto babci i dziadka. Zabawy rytmiczne z różnicowaniem natężenia dźwięku, rozwijaniem koordynacji
          wzrokowo-słuchowo-ruchowej.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 8; II 6, 8; III 1, 5; IV 7, 11, 15

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Komórki do wynajęcia”. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego. Zabawa ruchowa
          skoczna „Wskocz w kałużę”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa „Kółko graniaste”. Dzieci wraz z N. poruszają się w jednym kierunku po obwodzie koła i śpiewają:


            Kółko graniaste, czterokanciaste.
            Kółko nam się połamało,
            cztery grosze kosztowało,
            a my wszyscy bęc!

            Przy ostatnim wersie wszyscy się wywracają w efektowny sposób. Liczba powtórzeń zabawy zależy od zainteresowania
            dzieci. Poznanie tradycyjnych zabaw, rozwijanie pamięci ruchowej.
             x Wykonanie ćwiczenia z KP2, k. 37 – porównywanie obrazków, rozwijanie spostrzegawczości.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Aktywność plastyczna – lepienie z masy solnej broszki dla babci i przycisku do papieru dla dziadka. Dekorowanie
            pracy, rzeźbienie wzorów rylcem. Rozwijanie wyobraźni, ćwiczenie sprawności ręki.
             x Zabawa ruchowa rzutna „Wrzuć orzeszki do dziupli” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Gra w klasy.
          Cele:
            p
            oznawanie tradycyjnych zabaw
            doskonalenie umiejętności liczenia
            doskonalenie liczenia z wykorzystaniem liczebników porządkowych
            ć
            wiczenie logicznego myślenia
            drażanie do uważnego słuchania poleceń.
            w
               Pomoce: taśma malarska, kamyk lub klocek.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. omawia z dziećmi zasady gry w klasy.
          2.  N. wspólnie z dziećmi wykleja na podłodze taśmą malarską szablon do gry w klasy (tzw. chłopka) złożony z sześciu
            pól.
          3.  Gracze rzucają kolejno kamyk lub klocek na poszczególne pola (symbolizujące klasy szkoły podstawowej) i wskakują
            na nie obunóż, licząc przy tym głośno za pomocą liczebników porządkowych kolejne klasy: pierwsza klasa, druga klasa
            itd. Kiedy dotrą do podwójnego pola (ramion), wykonują skok rozkroczny. Na ostatnim (szóstym) polu zawracają
            i skaczą z powrotem, próbując liczyć wspak – od sześciu do jednego. Kamyk nie może wypaść poza linię pola (powoduje
            to powrót do pierwszej klasy).
          4.  Podziękowanie za wspólną zabawę. Zachęcenie do kontynuacji gier w wolnym czasie.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Prezent dla babci i dziadka.
   217   218   219   220   221   222   223   224   225   226   227