Page 217 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 217

TYDZIEŃ 18  •  Karnawałowe stroje  •  215



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa dydaktyczna „Gdzie się ukrył dzwoneczek?”. Dzieci siedzą w kręgu z zamkniętymi oczami. N. dzwoni dzwo-
              neczkiem w wybranym miejscu sali. Dzieci, nie otwierając oczu, muszą wskazać, skąd dochodzi dźwięk. Ćwiczenie
              percepcji słuchowej.
              x Wysłuchanie dowolnej bajki opowiedzianej lub odczytanej przez N. Zabawy inscenizacyjne do tekstu z wykorzystaniem
              rekwizytów z kącika teatralnego. Kształtowanie ekspresji ruchowej.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x „Bal karnawałowy” – swobodna ekspresja plastyczna. Zorganizowanie wystawy prac. Rozwijanie wyobraźni.
              x Zabawa ruchowa skoczna „Skoczki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Rodzaj zajęć: uroczystość okolicznościowa.
            Temat: Bal karnawałowy.
            Cele:
              k
              ultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z karnawałem
              r
              ozwijanie ekspresji ruchowej – ilustrowanie ruchem muzyki, kształtowanie wyczucia przestrzeni
              wzmacnianie więzi koleżeńskich i dobrych relacji z rówieśnikami
              t
              worzenie atmosfery przyjemnej zabawy.
                 Pomoce: dowolne nagranie muzyki tanecznej, klucz do uroczystego otwarcia balu, balony, trzy miseczki z niewielką
                 ilością grochu zmieszanego z ryżem, trzy puste półlitrowe butelki plastikowe, ślady stóp wycięte z folii w trzech
                 kolorach (do naklejenia na podłodze przed balem), przedmiot przypominający wrzeciono, kapelusz, odtwarzacz CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. przygotowuje salę do zabaw: rozwiesza dekoracje i nakleja na podłodze ślady stóp wycięte z folii, tworząc trzy krzy-
              żujące się drogi wychodzące z jednego miejsca (każda tej samej długości, ale w innym kolorze śladów).
            2.  Uroczyste otwarcie balu zaczarowanym kluczem do sali balowej.
            3.  Powitanie wszystkich uczestników. N. mówi: Witam wszystkie wróżki. Witam wszystkich królewiczów itd. Wymienione
              dzieci wznoszą okrzyk: Na balu u Kopciuszka wybiła godzina, dziś nasze przedszkole karnawał zaczyna!.
            4.  Tańce i pląsy przy muzyce przeplatane zabawami i konkursami:
                 x „Ciężka praca Kopciuszka”. N. stawia przed trojgiem chętnych dzieci miseczki z grochem i ryżem oraz butelki.
                 Zadaniem dzieci jest wybrać z miski ziarenka grochu i wrzucić je do butelki. Wygrywa to dziecko, które pierwsze
                 wykona zadanie.
                 x „Tomcio Paluszek”. Troje dzieci staje w miejscu, z którego wychodzą przyklejone ślady. Rośnie tu las. Muszą się z nie-
                 go wydostać, by wrócić do domu. Każde z nich wybiera sobie jeden z trzech kolorów śladów. Zadaniem uczestników
                 jest jak najszybsze przejście po śladach w wybranym kolorze do domu. Wygrywa ten, kto wróci do domu jako pierwszy.
                 x „W zamku Śpiącej Królewny”. Dzieci pląsają w rytmie muzyki. Jedno z dzieci – zła wróżka – chodzi pomiędzy nimi
                 z wrzecionem. Ten, kogo dotknie wrzecionem, zastyga w fantazyjnej pozie.
                 x „Taniec balonów”. Dzieci tańczą w parach, trzymając między głowami balonik. Zadaniem tancerzy jest tańczyć jak
                 najdłużej, nie gubiąc balonika.
                 x „Bal baloników”. Dzieci dmuchają na kilka balonów, by jak najdłużej utrzymać je w powietrzu.
                 x „Śmieszne tańce”. N. wybiera jedno dziecko do roli czarodzieja i dzieli pozostałe dzieci na dwa zespoły: tańczą cych
                 i obserwujących. Zespół tańczący porusza się w rytmie muzyki, a wesoły czarodziej chodzi pomiędzy tancerzami
                 i „rozsypuje” wszędzie kolorowy, czarodziejski pyłek (naśladuje nabieranie pyłku z woreczka i rozsypywanie go zama-
                 szystym ruchem). Ten, na kogo spadnie odrobina pyłku, zaczyna śmieszne pląsy. Zadaniem zespołu obserwującego
                 jest odgadnięcie, kto został zaczarowany i tańczy wesołe tańce-wygibańce. Potem następuje zmiana zespołów.
                 x „Krasnale Królewny Śnieżki”. N. wybiera jedno z dzieci do roli Królewny Śnieżki (prawdopodobnie któreś z dzieci
                 będzie przebrane za tę postać). Wybrane dziecko na chwilę odchodzi na bok i odwraca się do wszystkich tyłem.
                 Pozostałe dzieci tworzą wąż taneczny i z okrzykiem: Hej ho, hej ho, do pracy by się szło! maszerują po obwodzie koła
                 w rytmie muzyki. Na hasło: Śnieżka wraca dzieci-krasnale zaczynają sprzątać domek, naśladując ruchem robienie
                 porządków. Na hasło: Stuk­puk skradają się na palcach i chowają za wyimaginowanymi meblami. Wchodzi Śnieżka
   212   213   214   215   216   217   218   219   220   221   222