Page 210 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 210

208  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          ćwiczenia z KP2. Zabawa muzyczno-ruchowa przy piosence Na bal z Kopciuszkiem – poznanie tradycji organizowania
          zabaw karnawa łowych, kształtowanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem.
            obszary z podstawy programowej: III 5, 8; IV 1, 2, 5, 7

          Zajęcia w ogrodzie: Obserwacje „Co słychać w przyrodzie?”. Lepienie bałwana ze śniegu. Zabawa ruchowa z mocowa-
          niem i dźwiganiem „Piłka w dołku”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; IV 18, 19


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa integrująca grupę „Kto puka?”. Dzieci siedzą w kręgu z zamkniętymi oczami. Wybrane dziecko podchodzi
            cicho od tyłu do jednego z dzieci i delikatnie puka je w plecy, mówiąc: Puk­puk. Dziecko siedzące pyta: Kto puka?.
            Odpowiedź brzmi: Zgadnij!. Dziecko siedzące w kole rozpoznaje po głosie i podaje imię kolegi/koleżanki. Następuje
            zmiana ról. Rozpoznawanie osób ze swojego otoczenia.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wysłuchanie baśni Tomcio Paluszek opowiedzianej lub odczytanej przez N. Rozmowa na temat treści utworu. Lepienie
            z plasteliny postaci Tomcia. Rozwijanie zainteresowania czytaniem. Kreowanie postaci na podstawie opisu.
             x Zabawa „Dokończ wzór”. Dzieci układają figury geometryczne według podanego wzoru, kończąc rozpoczętą sekwencję.
            Skupienie uwagi na szeregach i wychwytywanie powtarzających się układów rytmicznych.
             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Słońce – deszcz” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Rodzaj zajęć: zajęcia z zakresu wspomagania rozwoju mowy.
          Temat: Bal kostiumowy.
          Cele:
            oznanie tradycji organizowania zabaw karnawałowych
            p
            r
            ozwijanie spostrzegawczości
            doskonalenie umiejętności uważnego słuchania utworów literackich
            kształtowanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem.

               Pomoce: tekst wiersza Doroty Gellner Karnawał, nagranie piosenki Na bal z Kopciuszkiem (CD), ilustracje przed-
               stawiające bal karnawałowy w przedszkolu, odtwarzacz CD, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. wyjaśnia dzieciom, co to jest karnawał i recytuje wiersz.


                Karnawał

             Już KARNAWAŁ                    –   Cześć!
             włożył maskę,                   Przybiegłem w odwiedziny!
             drzwi otworzył z hukiem!        Mam wstążeczki
             Z trzaskiem!                    i cekiny,
             Wpadł jak wicher                nut wesołych
             do pokoju .                     dwie kieszenie
             W czym?                         i do tańca ZAPROSZENIE!
             W karnawałowym stroju!                     Dorota Gellner


          2.  Rozmowa na temat wiersza. Przykładowe pytania:
            –   Kto wbiegł do pokoju?
            –   Jak był ubrany?
   205   206   207   208   209   210   211   212   213   214   215