Page 63 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 63

TYDZIEŃ 5  •  Moja rodzina i ja  •  61



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Ćwiczenia oddechowe „Zdmuchnij serduszko”. Dzieci zdmuchują z dłoni wycięte z papieru czerwone serduszka.
              Regulowanie fazy wdechu i wydechu.
              x Zabawa „Labirynt pokoi”. Dzieci ustawione w kolumnie czwórkowej trzymają się za ramiona, dzięki temu między czwór-
              kami powstają korytarze. Korytarzami biegnie wyznaczona para dzieci – jedno próbuje złapać drugie. Mogą przebiegać
              tylko korytarzami. Na odpowiednie hasła podawane przez N. kolumna dzieci wykonuje zwroty: w prawo, w lewo, w tył.
              Zmieniające się kierunki korytarzy utrudniają biegającym zadanie. Po schwytaniu uciekającego dziecka może nastąpić
              zmiana ról lub można wybrać następną parę. Ćwiczenie orientacji przestrzennej oraz utrwalanie pojęć: prawo, lewo,
              tył, przód.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Ćwiczenie percepcji słuchowej „Co słyszysz?”. N. prosi dzieci, żeby zamknęły oczy i przez chwilę posłuchały wystuki-
              wanego przez niego rytmu, a następnie spróbowały go powtórzyć. N. wystukuje rytm łyżką o talerz. Dzieci powtarzają
              usłyszany rytm, wystukując go dłonią o podłogę. Rozpoznawanie odgłosów i ich różnicowanie.
              x Zabawa dydaktyczna „Jesienne listeczki. Ile? Tyle!”. N. pokazuje obrazek z dwoma, trzema lub czterema listkami i mówi:
              Spadły z drzewa (np.) dwa listeczki. Pokażcie na palcach – ile. Dzieci pokazują na palcach. Teraz N. pokazuje np.
              3 palce i pyta: Ile palców widzicie? Pokażcie na swoich palcach. Dzieci odwzorowują na swoich palcach taką samą liczbę
              i przeliczają. Ćwiczenia w liczeniu.
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Zwierzęta na spacer i do domku” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
            Temat: Kolorowe serwetki.
            Cele:
              r
              ozwijanie umiejętności manualnych
              kształtowanie orientacji przestrzennej i umiejętności planowania na określonej powierzchni.
                 Pomoce: farby do malowania na materiale, kawałki białego lub szarego płótna o wymiarach 30 cm x 30 cm, pędzle,
                 żelazko.

            Przebieg zajęć:
            1.  Rozmowa porządkująca wiadomości dzieci na temat rodziny – zachęcanie dzieci do swobodnego wypowiadania się
              i dzielenia się doświadczeniami.
            2.  Omówienie i przeprowadzenie poszczególnych etapów pracy:
                 x wybranie przez każde dziecko kawałka płótna na serwetę
                 x malowanie na materiale kompozycji według własnego projektu
                 x pozostawienie serwetki do wyschnięcia.
            3.  Przeprasowanie przez N. serwetek żelazkiem w celu utrwalenia kolorów.
            4.  Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy.
            5.  Prezentacja wykonanych przez dzieci prac i zorganizowanie wystawy.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa tropiąca „Szukamy serduszka”. Dzieci próbują odnaleźć w ogrodzie serduszko ukryte wcześniej przez N. Serdu-
              szek powinno być tyle, ile dzieci, tak aby po odnalezieniu każde dziecko dostało jedno serduszko. Ćwiczenie orientacji
              przestrzennej i spostrzegawczości.
              x Zabawa ruchowa rzutna „Rzuć piłkę do tunelu” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68