Page 65 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 65

TYDZIEŃ 5  •  Moja rodzina i ja  •  63



            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa „Kolorowy deszcz”. Dzieci poruszają się po sali przy muzyce. Na przerwę w nagraniu przykucają, a N. wysy puje
              na nie z koszyka deszcz kolorowych papierowych figur, po czym wznawia muzykę. Dzieci mogą swobodnie podnosić
              i podrzucać figury, gdy słyszą muzykę, ale podczas przerwy w nagraniu zawsze przykucają. Zabawę powtarzamy
              kilka razy.
            2.  Zabawa „Dobierz do pary”. N. prosi dzieci, aby wyszukały pary figur geometrycznych o takich samych cechach,
              np.: kolorze, kształcie, wielkości. Dzieci układają figury przed sobą na dywanie.
            3.  Zabawa „Figury do domu”. N. kładzie na dywanie dwie obręcze i wyjaśnia dzieciom, że są to domy dla figur. Dzieci wkła-
              dają swoje figury do właściwej obręczy zgodnie z poleceniami N. (np. Czerwone trójkąty wracają do domu). Zabawa
              trwa, dopóki wszystkie figury nie wrócą do domu.
            4.  Układanka „Mój dom”. Dzieci układają z figur geometrycznych swój dom według własnego pomysłu.
            5.  Wykonanie ćwiczenia z KP1, k. 10.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: W naszej kuchni.
            Cele:
              w
              ykorzystywanie przedmiotów codziennego użytku jako instrumentów
              oznawanie dźwięków wydobywanych z różnych przedmiotów
              p
              kreślanie elementów muzyki – natężenia (głośno, cicho, coraz ciszej i coraz głośniej)
              o
              r
              eagowanie na sygnał dźwiękowy.
                 Pomoce: nagranie z dowolną wesołą muzyką, nagranie dowolnego walca instrumentalnego (np. Walca kwiatów
                 z Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego), sprzęty kuchenne: garnek z pokrywką, drewniana łyżka, plastikowa
                 miska, wałek, sitko, tarka, łyżki, łyżeczki, widelce, bezpieczne noże stołowe (sprzętów powinno być tyle, żeby
                 wystarczyło dla każdego dziecka).

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa „Co robi mama, co robi tata?”. N. ma w misce losy ze zdaniami. Dzieci tańczą w rytm dowolnej muzyki.
              Na przer wę w nagraniu jedno z dzieci wyciąga los, N. czyta zdanie, a dzieci pokazują opisaną czynność. Przykładowe
              zdania: Mama gotuje zupę. Tata i mama tańczą walczyka. (Dzieci w parach podają sobie ręce, dosuwają nogę do nogi
              w prawą i lewą stronę). Tata wkręca żarówkę. Mama czyta książkę. Tata niesie zakupy.
            2.  Dzieci siadają w kręgu, w środku są zgromadzone sprzęty kuchenne. N. mówi: Za chwilę opowiem wam bajkę
              o takim miejscu w domu, w którym przygotowuje się posiłki. Bohaterami bajki będą zgromadzone tutaj przedmioty.
              Posłuchajcie…

              Zaczarowana kuchnia

              Kiedy wszyscy idą spać, w naszej kuchni dzieją się dziwne rzeczy. W szufladzie budzą się łyżki i łyżeczki – najpierw łyżeczki
              stukają jedna o drugą, potem łyżki hałasują, a później mała łyżeczka stuka o dużą łyżkę. Na ten hałas budzą się też
              widelce i zaczynają delikatnie dzwonić o siebie ząbkami. Cichy taniec widelców przerywają noże, które z łoskotem
              spadają na podłogę.
                 Po chwili robi się zupełnie cicho.
                 Pokrywka szuka swojego garnka, pobrzękując w podłogę. Jest! Znalazła go i szaleje ze szczęścia. Teraz z kolei drew-
              niana łyżka miesza w misce. Najpierw delikatnie, nieśmiało, a potem coraz głośniej, żeby za chwilę cichutko postukać
              w dno miski. Tarka z sitkiem kłócą się, kto jest bardziej potrzebny w kuchni, a wałek stara się je uspokoić. Kłótnię kończy
              garnek z pokrywką, głośno stukając. Łyżki, noże i widelce biją im za to brawo. Teraz w kuchni zapa nował wesoły nastrój
              (w tle słychać muzykę). Wszystkie sprzęty kuchenne zaczynają wesoło tańczyć. Cała zacza rowana kuchnia gra i tańczy…
              Wszystkie sprzęty grają – najpierw głośno, potem ciszej i zupełnie cicho, a za chwilę znów głośno i głośniej. Wtem
              zapala się światło! Wszystkie sprzęty milkną i wracają na swoje miejsca. Do kuchni wchodzi mama. A w kuchni znów jest
              cicho i spokojnie.

            3.  Zabawa „Co słychać w kuchni naszej mamy?”. Dzieci wybierają sprzęty kuchenne, na których będą grać, inscenizując
              bajkę. N. po raz drugi opowiada bajkę. Tym razem dzieci starają się w odpowiednich momentach grać na sprzętach
              kuchennych. N. opowiada bardzo wolno, robi przerwy, aby dzieci miały czas zinterpretować muzycznie dany fragment
              bajki. Może się okazać, że zabawę będzie trzeba powtórzyć kilka razy.
   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70