Page 68 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 68

66  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Co ukrywam w worku?”. N. chowa w worku przedmioty codziennego użytku, a dzieci poprzez dotyk starają
            się rozpoznać, co znajduje się w środku. Budzenie wrażliwości dotykowej.
             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Słońce – deszcz” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Rodzaj zajęć: opowieść ruchowa.
          Temat: Idziemy razem na spacer.
          Cele:
             t
            s
            warzanie nastroju radosnego ożywienia
            osowanie określeń: w prawo, w lewo, w bok, do przodu, do tyłu, pod, nad
             t
            s
            ozwijanie świadomości własnego ciała
            r
            kształtowanie świadomości przestrzeni
            n
            abywanie pewności siebie i wiary we własne siły.
               Pomoce: dowolne nagranie z muzyką relaksacyjną, odtwarzacz CD, KA.
          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa „Wesoła powitanka”. Dzieci swobodnie poruszają się po sali. Na hasło Witamy się! dzieci dotykają się (witają)
            stopami, kolanami, dłońmi i plecami.
          2.  N. zaprasza dzieci na spacer w wyobraźni. W tle cicho gra muzyka, a N. prowadzi dzieci po sali i opowiada.

               Jest piękny, słoneczny dzień, idziemy na spacer. Maszerujemy i rozglądamy się wokół siebie. Biegniemy, bo widzimy
            nadjeżdżający autobus. Wsiadamy. W autobusie mocno trzymamy się uchwytów, aby się nie przewrócić. Autobus
            hamuje, więc przechylamy się do przodu i do tyłu. Wysiadamy z autobusu. Wchodzimy do lasu i idziemy powolutku
            na paluszkach, tak aby nie wystraszyć ptaków. Dochodzimy na polankę, siadamy i słuchamy ptaków. Teraz swobodnie
            biegamy po po ance, podskakując raz na jednej, raz na drugiej nodze. Ruszamy dalej i patrzymy najpierw w prawo,
                        l
            później w lewo. Przed nami strumyk. Wszyscy podwijają spodnie lub podnoszą spódniczki, żeby nie zamoczyć ubrań
            w wodzie. Przechodzimy przez strumień, kładziemy się na polance i odpoczywamy. Podnosimy się, idziemy wolno do
            przodu i zaczynamy zbierać jagody do koszyczka. Nagle las robi się gęsty, musimy więc przedzierać się przez krzaki
            i gąszcz, schylać się pod nisko rosnącymi gałązkami i przechodzić przez leżące pnie zwalonych drzew. Docieramy do
            kolejnej polanki, gdzie spotykamy małego jeża. Wszyscy chcemy wziąć go na ręce, ale jeż się wystraszył i zwinął się
            w  kłębek. Kolce jeżyka są ostre i  pokłuły nam paluszki. Paluszki bolą, trzeba na nie podmuchać. Ponieważ powoli
            zbliża się wieczór, zaczynamy się zbierać i wracamy do domu.
          3.  Wykonanie pracy plastyczno-technicznej z KA, k. 3. Dzieci wyjmują szablon domu. Rysują w nim swoją rodzinę
            i w dowolny sposób ozdabiają jego ściany. Następnie zaginają szablon w zaznaczonych miejscach, tak aby dom
            stał.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „Idź za mną”. Dzieci dobierają się w pary – jedno dziecko z pary ma oczy zawiązane szarfą, a drugie prowadzi
            kolegę od startu do mety. Na mecie dzieci zamieniają się rolami. Ćwiczenie orientacji przestrzennej.
             x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
             x Zabawa ruchowa rzutna „Wrzuć orzeszki do dziupli” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73