Page 71 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 71

TYDZIEŃ 6  •  Droga do przedszkola  •  69



            Zajęcia główne:   ▶  1. Wycieczka – na skrzyżowaniu. Rozwiązywanie zagadki. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa
            obowiązujących podczas wyjścia poza teren przedszkola. Wycieczka na skrzyżowanie – praktyczne przećwiczenie przecho-
            dzenia przez ulicę. Rozmowa podsumowująca wycieczkę – uświadamianie dzieciom konieczności bezwzględnego
            przestrzegania przepisów ruchu drogowego, utrwalanie przepisów ruchu drogowego, poznawanie znaków drogowych.
              ▶  2. Zajęcia ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw II.
              obszary z podstawy programowej: III 5; IV 2, 5, 9

            Zajęcia w ogrodzie:  Zabawa orientacyjna „Pociąg” – ćwiczenie orientacji przestrzennej. Zabawa w piaskownicy – budo-
            wanie trasy dla samochodów. Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Kto silniejszy?”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 6; III 5; IV 19



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Ćwiczenia oddechowe „Samoloty” (papieroplastyka). Dzieci składają kartkę papieru według wskazówek N., tworząc
               samolot. Następnie puszczają samoloty w ruch i poprzez głębokie wdechy i wydechy próbują utrzymać je w powietrzu.
              Regulowanie siły i długości wydechu.
              x Rozwiązywanie zagadek obrazkowych. N. rozkłada na dywanie różne papierowe znaki drogowe symbolami w dół. Chętne
              dziecko wybiera znak, podnosi go, ogląda i nazywa, a następnie pokazuje pozostałym dzieciom, które sprawdzają, czy
              odgadło poprawnie. Jeśli tak, wtedy kolejne dziecko wybiera znak. Jeśli nie, dzieci wspólnie nazywają dany znak i opisują,
              czego dotyczy, a N. zawiesza go na tablicy. Ćwiczenie spostrzegawczości.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Ćwiczenie percepcji słuchowej „Co słyszysz?”. N. prosi dzieci, żeby zamknęły oczy i przez chwilę posłuchały odtwarza-
              nych odgłosów różnych pojazdów. Dzieci próbują odgadnąć, jaki pojazd wydaje taki dźwięk (np.: samochód osobowy,
              karetka pogotowia, tramwaj). Rozpoznawanie odgłosów i przypisywanie ich do określonych zjawisk.
              x „Ruch uliczny” – rysowanie kredkami. Odwołanie się do doświadczeń z wycieczki, próby odwzorowywania rzeczywi-
              stości w formie plastycznej, utrwalanie wiadomości o ruchu drogowym.
              x Zabawa ruchowa skoczna „Skoczki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: wycieczka.
            Temat: Na skrzyżowaniu.
            Cele:
              trwalanie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie wycieczki
              u
              u
              świadomienie dzieciom konieczności bezwzględnego przestrzegania przepisów ruchu drogowego
              trwalanie przepisów ruchu drogowego
              u
              yrabianie nawyku słuchania poleceń dorosłych
              w
              osowanie się do zasad obowiązujących w grupie
              s
               t
              oznawanie znaków drogowych.
              p
            Przebieg zajęć:
            1.  N. mówi zagadkę.
              Ma dwa światła, co na zmianę świecą
              w dzień i w nocy, rano i wieczorem.
              Pokazuje, kiedy przejść przez pasy,
              bo jest…      (sygnalizatorem)
                                      Maciejka Mazan
            2.  Przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących dzieci podczas wyjścia poza teren przedszkola.
            3.  Omówienie celu wycieczki – wyjście na skrzyżowanie, przyglądanie się przydrożnym znakom drogowym, obserwowa-
              nie ruchu pojazdów na drodze oraz pieszych.
   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76