Page 76 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 76

74  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Nie wypuść piłki”. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego. Zabawa ruchowa
          z mocowaniem i dźwiganiem „Przepychanka”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa „Dzieci do domu”. Połowa uczestników staje w kole i łapie się za ręce, tworząc „domek”. Pozostałe dzieci stoją
            na zewnątrz i na hasło Dzieci do domu próbują dostać się do środka. Rozwijanie umiejętności określania kierunków
            w odniesieniu do drugiej osoby.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Oglądanie książek i ilustracji przedstawiających różne pojazdy – słowne opisywanie pojazdów poprzez określanie ich
            koloru, wielkości i wymienianie szczegółów ich budowy oraz wyposażenia. Poszerzanie słownictwa, kształtowanie
            umiejętności wypowiadania się.
             x Zabawa plastyczna „Pojazd moich marzeń”. Dzieci mają do dyspozycji plastelinę, z której lepią wymarzone przez siebie
            pojazdy. Prezentacja prac na wystawie dla rodziców. Ćwiczenie sprawności manualnej, koordynacji rąk i współpracy
            palców.
             x Zabawa ruchowa skoczna „Wskocz w kałużę” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Rodzaj zajęć: zabawa dydaktyczna.
          Temat: Bezpiecznie na drodze.
          Cele:
            trwalanie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze
            u
            kształtowanie świadomości własnego ciała
            trwalanie znajomości znaków drogowych
            u
            raktyczne ćwiczenia w stosowaniu zasad ruchu drogowego
            p
            drażanie do współpracy w zespole
            w
            u
            trwalenie pojęć: mniejszy – większy, przed – za
            ozwijanie poczucia rytmu.
            r
               Pomoce: sześć dużych znaków drogowych na stojakach, znaki drogowe na tasiemkach (po jednym dla każdego
               dziecka), tamburyn, KP1.
          Przebieg zajęć:
          1.  N. omawia z dziećmi poszczególne znaki i rozdaje im małe znaki kartonowe na tasiemkach, które zawieszają sobie
            na szyi.
          2.  Zabawa dydaktyczna „Bezpiecznie na drodze”. Gdy N. delikatnie uderza w tamburyn, dzieci zaczynają maszerować
            po sali w różnych kierunkach. Na mocniejsze uderzenie ustawiają się pod znakiem, którego odpowiednik mają
            na szyi. Wyznaczona przez N. grupa odpowiada na pytanie, gdzie na drogach i ulicach można spotkać ten znak.
            Gdy grupa odpowie, zabawa rozpoczyna się od początku. W czasie trwania zabawy N. zmienia ustawienia znaków
            na stojakach.
          3.  Wykonanie ćwiczenia z KP1, k. 12. Dzieci uzupełniają ilustrację nalepkami zgodnie z poleceniem. Określanie położenia
            przedmiotów.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „Nie wypuść piłki”. N. wytycza koło, a dzieci stają na jego obwodzie. Mają za zadanie kopać do siebie piłkę,
            tak aby nie wypadła poza koło. Ćwiczenie motoryki, koordynacji ruchów.
             x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
             x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Przepychanka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81