Page 75 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 75

TYDZIEŃ 6  •  Droga do przedszkola  •  73



            II Zajęcia główne

            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
            Temat: Mój pojazd.
            Cele:
              u
              trwalanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach
              warzanie okazji do realizowania samodzielnych projektów
              s
               t
              ozwijanie umiejętności projektowania przedmiotów oraz ich wykonania według ustalonego planu
              r
              p
              oznawanie właściwości plastycznych różnych materiałów
              r
              ozwijanie sprawności manualnej i wyobraźni.
                 Pomoce: papier kolorowy, klej, czarne kółka wycięte z bloku technicznego, rurki po papierze toaletowym, białe
                 waciki kosmetyczne, tamburyn.
            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa ruchowa „Samochody”. N. wystukuje rytm na tamburynie, a dzieci swobodnie poruszają się po sali, naśladując
              jazdę samochodem. Na przerwę w grze dzieci-samochody zatrzymują się. Ruszają ponownie, gdy znów usłyszą tamburyn.
              Zabawę powtarzamy kilka razy.
            2.  Rozmowa porządkująca wiadomości dzieci na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Dzielenie się doświadcze-
              niami.
            3.  Omówienie i przeprowadzenie poszczególnych etapów wykonania pojazdu:
                 x wybranie przez każde dziecko jednej rurki po papierze toaletowym, kartki papieru kolorowego, czterech czarnych
                 kółek i czterech wacików
                 x oklejenie rurki papierem kolorowym w wybranym kolorze
                 x doklejenie do rurki czterech czarnych kółek
                 x wyklejenie felg na kołach wacikami kosmetycznymi.
            4.  Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy.
            5.  Prezentacja wykonanych pojazdów i zorganizowanie wystawy.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa „Slalom dla samochodów”. N. wyznacza za pomocą chorągiewek trasę dla samochodów. Dzieci otrzymują krąż-
              ki, które posłużą im za kierownice. Na sygnał gwizdka dzieci-samochody ruszają i przejeżdżają całą trasę. Kto dojedzie
              do mety jako pierwszy, zostaje nagrodzony oklaskami – wprowadzenie elementu rywalizacji. Ćwiczenie koordynacji
              wzrokowo-ruchowej i równowagi.
              x Dzieci bawią się dowolnie obręczami.
              x Zabawa ruchowa bieżna „Po drugiej stronie” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).




            Piątek    temat:  Bezpiecznie na drodze.



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Dzieci do domu” – rozwijanie umiejętności określania kierunków w od-
            niesieniu do drugiej osoby. Ćwiczenia poranne: Zestaw VI. Oglądanie książek i ilustracji przedstawiających różne pojazdy
            – słowne opisywanie wyglądu pojazdów, poszerzanie słownictwa oraz umiejętności wypowiadania się. Zabawa plastyczna
            „Pojazd moich marzeń” – ćwiczenie sprawności manualnej, koordynacji rąk i współpracy palców. Zabawa ruchowa skoczna
            „Wskocz w kałużę”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 9; III 5; IV 2, 12, 14

            Zajęcia główne:   ▶  Zabawa dydaktyczna – bezpiecznie na drodze. Praktyczne ćwiczenia utrwalające znajomość
            zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz znaków drogowych. Wykonanie ćwiczenia z KP1 – utrwalenie pojęć:
            mniejszy – większy, przed – za.
              obszary z podstawy programowej: III 5; IV 1, 2, 9, 14
   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80