Page 73 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 73

TYDZIEŃ 6  •  Droga do przedszkola  •  71



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zabawa matematyczna.
            Temat: Raz i dwa liczę ja.
            Cele:
              liczenie z wymienianiem kolejnych liczebników
              u
              trwalanie kolorów znajdujących się na sygnalizatorze świetlnym

              p
              oszerzanie wiedzy na temat kształtu i znaczenia znaków drogowych z najbliższego otoczenia dziecka
              w
              drażanie do bezwzględnego stosowania się do sygnalizacji świetlnej.
                 Pomoce: sześć oznakowanych krążków (trzy z jedną kropką, trzy z dwiema kropkami), kartoniki-bilety z jedną kropką
                 i dwiema kropkami (w sumie po jednym dla każdego dziecka), dowolne nagranie z muzyką marszową, odtwarzacz CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. wyjaśnia, że jedna kropka symbolizuje tramwaj, a dwie – autobus. Krążki z jedną kropką to przystanki tramwajowe,
              a z dwiema – autobusowe. Odpowiednio w tramwajach obowiązują kartoniki-bilety z jedną kropką, a w autobusach –
              z dwiema.
            2.  Zabawa „Autobusy i tramwaje”. N. wybiera po jednym dziecku na kierowcę autobusu i tramwaju, rozkłada w sali krążki-
              -przystanki i rozdaje dzieciom kartoniki-bilety.
              Dzieci stają przy przystanku, na którym chcą wsiąść, zgodnie z oznakowaniem na swoim bilecie. N. włącza muzykę,
              a kierowcy ruszają i jeżdżą po sali. Na hasło: przystanek zatrzymują się przy wybranym przez siebie przystanku, na którym
              wsiadają pasażerowie (za każdym razem jedna osoba) i dołączają kolejno do kierowcy. Następnie pojazd wraz z pasaże-
              rami i kierowcą jeździ po sali, aż N. zapowie następny przystanek. Zabawa trwa, dopóki nie wsiądą wszyscy pasażero-
              wie. Później dzieci wymieniają się kartonikami-biletami, następuje zmiana kierowców i zabawę powtarzamy od początku.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Na ulicy.
            Cele:
              ozpoznawanie odgłosów znanych dzieciom z codziennego otoczenia (odgłosy ulicy)
              r
              ozwijanie poczucia rytmu
              r
              ozpoznawanie akompaniamentu szybkiego i wolnego
              r
              r
              ozwijanie aparatu głosowego
              u
              wrażliwianie na sygnały dźwiękowe.
                 Pomoce: dowolne nagranie odgłosów ulicy, dowolne nagranie z wesołą muzyką do biegania, plastikowe krążki
                 lub małe obręcze, drewienka, odtwarzacz CD.
            Przebieg zajęć:
            1.  N. zaprasza dzieci do wysłuchania odgłosów ulicy i zadaje im pytania: Co usłyszeliście? Gdzie możemy usłyszeć takie od­
              głosy? Jakie pojazdy poruszają się po ulicy?.
            2.  Ćwiczenie ortofoniczne – naśladowanie różnych odgłosów ulicy. Dzieci powtarzają za N. usłyszane dźwięki, np.: brum,
              brum, i­o, i­o, pi­bip.
            3.  Zabawa naśladowcza „Jesteśmy gotowi do jazdy samochodem”. Dzieci naśladują ruchy towarzyszące wypowiadanym
              przez N. poleceniom:
              –   Tankujemy samochody. (gest przykładania piąstki do boku)
              –   Wsiadamy do samochodu. (krok w bok z jednoczesnym unoszeniem kolan)
              –   Zapinamy pasy. (naśladowanie ruchu zapinania pasów)
              –   Sprawdzamy wycieraczki. (dłonie z przodu, ręce ugięte w łokciach, ruch dłońmi raz w jedną, raz w drugą stronę)
              –   Wkładamy kluczyk do stacyjki. (kręcenie jedną ręką przed sobą z jednoczesnym wydawaniem odgłosu: brum, brum)
              –   Włączamy bieg. (naśladowanie ruchu zmiany biegów)
              –   Jesteśmy gotowi do jazdy. (przygotowanie do zabawy „Samochody”).
            4.  Zabawa ruchowa „Samochody”. N. rozdaje dzieciom krążki (kierownice). Wyjaśnia, że kiedy gra na drewienkach,
              światło jest zielone, natomiast kiedy przestaje grać, światło zmienia się na czerwone. Gdy N. gra na drewienkach
              (tempo do biegu), dzieci biegają na paluszkach, naśladując jazdę samochodem, a podczas jazdy kręcą kierownicą
              (krążkiem). Na przerwę w muzyce dzieci zatrzymują się, uderzają rękami w kierownice i wołają pi­bip, naśladując
              trąbienie. Po kilku powtórzeniach zabawy można zmienić tempo (do chodzenia). Kiedy teraz N. gra na drewienkach,
              dzieci ostrożnie jadą tyłem (cofają się) i uważają, żeby nie zderzyć się z innym samochodem.
   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78