Page 80 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 80

78  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Ćwiczenia oddechowe „Wyścig listków”. Dzieci ustawione na linii startu kładą przed sobą na podłodze suchy listek.
            Na umówiony sygnał dmuchają w listek, przesuwając go do linii mety. Wzmacnianie przepony.
             x Rozwiązywanie zagadek słownych. N. opisuje wygląd wybranych zwierząt (np.: wiewiórki, jeża, sarny). Dzieci odgadują,
            o czym mowa. Następnie same próbują wymyślać zagadki. Rozwijanie logicznego myślenia.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wykonanie pracy plastycznej z KA, k. 4. Dzieci nakładają na igły jeża grubą warstwę farby. Następnie rozdmuchują ją
            za pomocą słomki, tak aby igły jeża stały się długie i gęste. (Tego typu ćwiczenie oddechowe wspomaga prawidłowy
            rozwój i mowę dziecka).
             x „Celuj do bramki”. Każde dziecko toczy piłkę tak, aby wpadła do bramki, np. kartonowego pudła ułożonego otworem
            do rzucającego. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
             x Zabawa ruchowa na czworakach „Mur obronny” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: wycieczka.
          Temat: W parku.
          Cele:
            trwalanie zasad zachowania się podczas wycieczki
            u
            oznawanie wyglądu i nazw wybranych darów jesieni, np.: żołędzi, kasztanów, liści, drobnych gałązek
            p
            ozwijanie umiejętności obserwowania przyrody i dostrzegania jej piękna
            r
            wrażliwianie na wartości wizualne: kolor, przestrzeń, kompozycję
            u
            doskonalenie umiejętności myślenia operacyjnego i wnioskowania
             t
            warzanie okazji do dzielenia się doświadczeniami i wrażeniami z wycieczki.
            s
               Pomoce: dowolny pojemnik na zebrane okazy przyrody, lupy.
          Przebieg zajęć:
          1.  Przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących dzieci podczas wyjścia poza teren przedszkola.
          2.  Omówienie celu wycieczki – poznanie najbliższego środowiska przyrodniczego, gatunków drzew i innych roślin znaj-
            dujących się w parku.
          3.  Swobodna wędrówka po określonym terenie i zbieranie różnych okazów przyrody.
          4.  Po powrocie rozmowa na temat przyniesionych darów jesieni – nazywanie ich, określanie ich wyglądu i pochodzenia.
          5.  Umieszczenie okazów przyrody w kąciku przyrody – umożliwienie dzieciom dalszej obserwacji (np. z wykorzystaniem
            lupy).

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zbieranie w ogrodzie różnych liści – nazywanie drzew, z których pochodzą. Ułożenie liści w bukiety i zabranie ich do
            kącika przyrody.
             x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
             x Zabawa ruchowa bieżna „Kelnerzy” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85