Page 84 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 84

82  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik


          Czwartek    temat:  Gdzie schował się jeżyk?


          Zapis w dzienniku:


          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa z elementem czworakowania „Marsz jeżyka”. Zabawa dydaktyczna „Zgadnij,
          o czym mówię” – ćwiczenia w mówieniu. Ćwiczenia poranne: Zestaw VII. Ćwiczenia oddechowe „Wiaterek”. Zabawa słowna
          „Ile słów znacie o wiewiórce?” – tworzenie swobodnego tekstu, wzbogacanie słownictwa – kształtowanie gotowości do nauki
          czytania i pisania. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Słońce – deszcz”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 9; III 5; IV 2, 5

          Zajęcia główne:   ▶  Zabawa matematyczna – gdzie schował się jeżyk? Zabawa ruchowa „Wirujące listki”. Zabawy
          dydaktyczne „Gdzie ukrył się jeż?” i „Jeżyk śpi” – ćwiczenia w przeliczaniu elementów zbioru. Wykonanie ćwiczenia z KP1 –
          rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej.
            obszary z podstawy programowej: I 9; II 11, 15; IV 2, 5, 12, 18

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Znajdź drzewo, z którego jest ten liść” – rozpoznawanie wybranych drzew. Gromadzenie
          darów jesieni do kącika przyrody. Zabawa ruchowa rzutna „Wrzuć orzeszki do dziupli”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 18


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa „Marsz jeżyka”. N. ustawia w sali różne przeszkody. Dzieci-jeżyki maszerują po sali na czworakach, omijając
            przeszkody. Kiedy N. mówi: Jeżyk śpi – wszystkie dzieci-jeżyki zasypiają, tzn. zatrzymują się i zwijają się w kulkę. Zabawę
            powtarzamy kilka razy. Wprowadzanie atmosfery dobrej zabawy.
             x Zabawa dydaktyczna „Zgadnij, o czym mówię”. N. kładzie przed dziećmi 2–3 przedmioty. Podaje cechę jednego z nich.
            Zadaniem dzieci jest odgadnąć, o którym przedmiocie mówi. Następnie chętne dziecko podaje cechę charakterystyczną
            jednego z przedmiotów, a pozostałe zgadują. Ćwiczenia w mówieniu.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Ćwiczenia oddechowe „Wiaterek”. Dzieci dmuchają na paski papieru przyklejone do dolnej wargi. Poszerzanie pojem-
            ności płuc.
             x Zabawa słowna „Ile słów znacie o wiewiórce?”. N. pyta dzieci: Ile znacie słów, którymi można opisać wiewiórkę oraz
            jej zwyczaje?. Dzieci wypowiadają się całymi zdaniami, a N. je zapisuje. Tworzenie swobodnego tekstu, wzbogacanie
            słownictwa – kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Słońce – deszcz” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).

          II Zajęcia główne


          Rodzaj zajęć: zabawa matematyczna.
          Temat: Gdzie schował się jeżyk?
          Cele:
            p
            rzeliczanie elementów zbioru
            r
            ozpoznawanie kształtów liści z trzech różnych drzew
            r
            ozwijanie spostrzegawczości
            p
            oznawanie zwyczajów jeża
            ć
            wiczenia w liczeniu.
               Pomoce: liście z trzech rodzajów drzew (najlepiej zebrane w czasie wycieczki), trzy pudełka z narysowanymi na
               nich kształtami liści, maskotka jeżyka (lub jeżyk zrobiony z materiału przyrodniczego, np. kasztanów naszpiko-
               wanych kawałkami wykałaczek), tamburyn, dowolne nagranie z muzyką relaksacyjną, odtwarzacz CD, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa „Wirujące listki”. N. wybiera troje chętnych dzieci, które będą drzewami. Pozostałe dzieci zamieniają się w listki
            i swobodnie poruszają się wokół drzew przy muzyce. Na przerwę w nagraniu listki opadają – dzieci przykucają pod
            wybranymi przez siebie drzewami. Zabawę powtarzamy kilka razy.
   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89