Page 89 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 89

TYDZIEŃ 8  •  Kącik zabawek  •  87



            Cele:
              doskonalenie umiejętności tworzenia kompozycji plastycznych
              p
              odnoszenie poczucia własnej wartości
              b
              udzenie kreatywności
              trwalanie nazw kolorów: żółty, czerwony, zielony, niebieski.
              u
                 Pomoce: kolorowe farby plakatowe (żółta, czerwona, zielona, niebieska), pędzle, korki lub zakrętki od butelek,
                 mocny klej, kartki w czterech kolorach (żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim), kartki A4, plastikowe talerze
                 na farby, tamburyn, KA.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa „Kolorowy świat”. Dzieci swobodnie poruszają się po sali w rytm tamburynu. Gdy N. przerywa grę i podnosi
              do góry kartkę, dzieci wykonują określone ruchy (żółta kartka – podskakują, czerwona – stają na jednej nodze, zielona –
              przykucają, niebieska – stają nieruchomo). Gdy N. wznawia grę, ponownie chodzą po sali.
            2.  Rozmowa porządkująca wiadomości dzieci na temat kolorów. Kojarzenie kolorów z przedmiotami lub zjawiskami
              z otoczenia (np. żółty – słońce, zielony – trawa).
            3.  Wykonanie stempli według instrukcji z wykorzystaniem gotowych elementów – KA, k. 5. Dzieci wyjmują szablony
              zabawek. Do każdego z nich przyklejają korek lub zakrętkę od butelki – to będzie uchwyt. Następnie maczają
              stempelki w farbie o wybranym kolorze i odciskają je na kartce. Tworzą własną, różnokolorową, drukowaną kompo-
              zycję.
            4.  Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy.
            5.  Prezentacja wykonanych przez dzieci prac i zorganizowanie wystawy.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa „Zrób to, co mówię”. Dzieci poruszają się po ogrodzie. Na sygnał gwizdka zatrzymują się i wykonują polecenie
              N., np.: robimy koło, przykucamy. Rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
              x Zabawa ruchowa rzutna „Kto dalej rzuci?” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            Środa    temat:  Lubimy się bawić zabawkami.



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Ćwiczenia artykulacyjne „Mechaniczny piesek”. Ćwiczenia poranne: Zestaw VIII.
            Zabawa „Moja zabawka” – ćwiczenie orientacji przestrzennej względem siebie. Zabawa matematyczna „Liczymy zabawki”
            – ćwiczenia w liczeniu. Zabawa ruchowa na czworakach „Slalom między kałużami”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 9; III 5; IV 15

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zabawa matematyczna – lubimy się bawić zabawkami. Wysłuchanie wiersza Urszuli Piotrow-
            skiej Kto się bawi. Rozmowa na temat treści wiersza. Zabawy dydaktyczne „Lubimy się bawić zabawkami”, „Zapraszam
            do mnie” – określanie rodzajów, utrwalanie nazw zabawek. Wykonanie ćwiczenia z KP1 – ćwiczenia w opowiadaniu,
            rozpoznawanie różnych stanów emocjonalnych.  ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – zabawki i my. Słuchanie miniatury
            fortepianowej Dymitra Kabalewskiego Błazny cyrkowe. Nauka prostego układu choreograficznego – kształtowanie wyobraźni
            ruchowej i muzycznej, kształtowanie ekspresji ruchu.
              obszary z podstawy programowej: II 1; III 8; IV 2, 3, 4, 7, 8, 12, 19

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Karuzela” – wdrażanie do współdziałania w zespole. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu
            terenowego. Zabawa ruchowa bieżna „Po drugiej stronie”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 5
   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94