Page 90 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 90

88  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Ćwiczenia artykulacyjne „Mechaniczny piesek”. Dzieci naśladują odgłosy wydawane przez pieska-zabawkę: warczenie
            (wrrr), szczekanie (hau, hau), jedzenie kości (mniam, mniam), oblizywanie się (przesuwanie językiem po górnej i dolnej
            wardze). Ćwiczenie narządów mowy.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Moja zabawka”. N. rysuje w powietrzu wybraną zabawkę, a dzieci powtarzają jego ruchy. Następnie N. wybiera
            chętne dziecko, które rysuje w powietrzu swoją zabawkę, a pozostałe dzieci je naśladują. Ćwiczenie orientacji przestrzennej
            względem siebie.
             x  Zabawa matematyczna „Liczymy zabawki”. Dzieci dobierają się w pary. Każde ma przed sobą po 4 zabawki tego samego
            rodzaju. Dzieci wzajemnie zadają sobie pytania, np.: Ile masz lalek? (Zapytane dziecko podaje liczbę). Ile masz klocków?.
            Ćwiczenia w liczeniu.
             x Zabawa ruchowa na czworakach „Slalom między kałużami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).

          II Zajęcia główne


          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zabawa matematyczna.
          Temat: Lubimy się bawić zabawkami.
          Cele:
            p
            orównywanie kształtów
            u
            trwalanie nazw zabawek
            s
             t
            warzanie sytuacji do swobodnego wypowiadania się
            r
            ozpoznawanie różnych stanów emocjonalnych
            p
            róba oceny zachowania bohaterów scenek przedstawionych na ilustracjach
            zachęcanie do aktywnego uczestniczenia we wspólnych działaniach
            w
            drażanie do zachowania ładu i porządku
            r
            ozwijanie wrażliwości wzrokowej.
               Pomoce: tekst wiersza Urszuli Piotrowskiej Kto się bawi, różne zabawki (po dwie tego samego rodzaju), worek, KP1.
          Przebieg zajęć:
          1.  N. recytuje wiersz.


                Kto się bawi

             [  1  ]   Kto się bawi zabawkami,         [ 3 ]   Urządzimy bal dla lalek .
                niech usiądzie w kółku z nami             Włożą suknie i korale,
                i wybierze, którą lubi,                   pantofelki atłasowe
                byle tylko jej nie zgubił .               jak królewny, jednym słowem .
                Puf, puf, puf, puf, pociąg jedzie,        Tra, la, la, la, tańczmy w parach
                maszynista jest na przedzie .             i już pląsa cała sala .
                Raz, dwa, trzy,                           Raz, dwa, trzy,
                a w pociągu ja i ty .                     z lalką tańczę ja i ty .
             [ 2 ]   Kto chce kotka? Kto chce misia?   [ 4 ]   Skaczą piłki i skakanki,
                Wszystkim się dzielimy dzisiaj .          aż kołyszą się firanki .
                Zbudujemy garaż z klocków,                Posiedzimy chwilę w ciszy,
                samochody będą w środku .                 bo już myśli nikt nie słyszy .
                Brum, brum, brum, brum, auta warczą,      Oj, oj, oj, oj, na dziś koniec,
                uciekamy innym autom .                    bo zabawki są zmęczone .
                Raz, dwa, trzy,                           Raz, dwa, trzy,
                wygram wyścig ja i ty .                   posprzątamy ja i ty .
                                                                      Urszula Piotrowska
   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95