Page 93 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 93

TYDZIEŃ 8  •  Kącik zabawek  •  91



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa „Kto zmienił miejsce?”. Dzieci siedzą w kręgu. N. prosi chętne dziecko, aby dokładnie przyjrzało się dzieciom
              w kręgu i odwróciło, a wówczas jedno dziecko zmienia swoje miejsce. Wybrane dziecko ponownie się odwraca i próbuje
              odgadnąć, kto zmienił miejsce. Zabawę powtarzamy. Ćwiczenie pamięci wzrokowej.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Ćwiczenia oddechowe „Pajacyki”. Dzieci dobierają się w pary. Jedno z nich jest pajacykiem – stoi w lekkim rozkroku,
              podczas gdy drugie dziecko z pary dmucha na nie raz mocniej, raz słabiej, tak jakby chciało przewrócić pajacyka.
              Regulowanie fazy wdechu i wydechu.
              x „Przygoda Trampolinka” – opowiadanie wymyślonej przygody Trampolinka połączone z animowaniem jego sylwety
              (KA, k. 31). Ćwiczenia w mówieniu.
              x Układanka „Wąż”. N. kładzie na dywanie klocki i prosi, aby dzieci wspólnie ułożyły z nich jak najdłuższego węża – pod-
              kreślenie konieczności współpracy. Wdrażanie do współdziałania w zespole.
              x Zabawa ruchowa skoczna „Wskocz w kałużę” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).

            II Zajęcia główne

            Rodzaj zajęć: eksperymentowanie-doświadczanie.
            Temat: Bańki mydlane.
            Cele:
              b
              udzenie nastroju radosnego ożywienia
              r
              ozbudzanie ciekawości poznawczej
              r
              ozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
              s
              amodzielne odkrywanie właściwości rzeczy i zjawisk.
                 Pomoce: tekst wiersza Urszuli Piotrowskiej Taniec baniek mydlanych, płyn do robienia baniek mydlanych, gliceryna,
                 kubeczki jednorazowe i słomki (dla każdego dziecka), bawełniana rękawiczka.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa integracyjna „Balonik”. Dzieci stoją w kręgu i mówią wspólnie z N. tekst: Baloniku nasz malutki, rośnij duży, okrąglutki.
              Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i trach. Na słowo trach przewracają się na podłogę. Zabawę powtarzamy trzy razy.
            2.  N. recytuje wiersz.


                  Taniec baniek mydlanych


              Puszczały dzieci bańki mydlane,
              a bańki nagle zaczęły taniec .
              Porwał je wietrzyk do pląsów skory,
              a tęcza swoje dała kolory .
              Poszybowały, hen, ku obłokom,
              nikt ich nie złapie, bo są wysoko .
              Słonko zdziwione na bańki patrzy,
              jak z promykami grają teatrzyk .
              Nie zabawiły długo wśród chmurek,
              wirują w tańcu w górę i w górę,
              i już je widać w świetle księżyca,
              każda się nimi gwiazdka zachwyca
              i opowiada bańkowe baśnie…
              Niech ci się przyśnią, gdy dzisiaj zaśniesz .
                                         Urszula Piotrowska


            3.  Zabawa badawcza „Kolorowe bańki jak balonik”. Dzieci otrzymują kubeczki z ciepłą wodą z płynem i gliceryną (pro-
              porcja 10:1 – 10 łyżek wody, 1 łyżka płynu i odrobina gliceryny). Swobodnie wdmuchują powietrze przez słomkę do
              kubeczka i obserwują, jak tworzą się bańki. Wydmuchują bańki przez słomkę.
   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98