Page 86 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 86

84  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          II Zajęcia główne

          Rodzaj zajęć: quiz tematyczny.
          Temat: Jesień dookoła.
          Cele:
            u
            trwalanie wiadomości o jesieni – określanie cech charakterystycznych dla tej pory roku
            s
            warzanie sytuacji sprzyjających swobodnemu wypowiadaniu się i dzieleniu się wiedzą
             t
            róby wyciągania właściwych wniosków
            p
            p
            oszerzanie słownictwa.
               Pomoce: ilustracje przedstawiające wszystkie pory roku (np. ze ściennego kalendarza), kartka, flamaster, karton
               A0, klej, zestaw pytań.
          Przebieg zajęć:
          1.  Burza mózgów „Jesień dookoła”. N. zapisuje na kartce wszystkie skojarzenia dzieci dotyczące jesieni.
          2.  Zabawa „Szukamy jesieni”. Ze zbioru ilustracji dzieci wybierają tylko te, które przedstawiają jesień.
          3.  Quiz: prawda czy fałsz. N. wypowiada zdania na temat jesieni, a dzieci decydują, czy dane zdanie jest prawdziwe,
            czy fałszywe. Przykładowe pytania do quizu: Jesienią kwitną drzewa (fałsz). Jesienią spadają liście z drzew (prawda).
            Jesienią zbieramy grzyby (prawda). Jesienią lepimy bałwana (fałsz).
          4.  N. proponuje wykonanie z wybranych przez dzieci ilustracji plakatu tematycznego, który potem zaprezentują rodzicom.
            Dzieci naklejają ilustracje w dowolnych miejscach na kartonie A0.
          5.  Powieszenie plakatu na wystawce dla rodziców.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa z chustą animacyjną „Skacząca wiewiórka”. Dzieci stoją w kole i trzymają za uchwyty chustę, na której leży
            maskotka wiewiórki. Dzieci podrzucają wiewiórkę mocno do góry, tak aby jak najdłużej była w powietrzu. Ćwiczenie
            motoryki i koordynacji wzrokowo-ruchowej.
             x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
             x Zabawa ruchowa bieżna „Bieg slalomem między drzewkami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).






          TYDZIEŃ 8    Kącik zabawek




          Poniedziałek    temat:  Lubimy się bawić.



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa integrująca „Wyprawa do krainy zabawek”. „Kolorowe szlaczki” – od-
          wzorowywanie stemplowanych wzorów – ćwiczenia w uważnej obserwacji oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Ćwicze-
          nia poranne: Zestaw VIII. Zabawa „Co czujesz?” – budzenie wrażliwości dotykowej. Zabawa ruchowa skoczna „Skoczki”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; II 4; III 5; IV 2, 12, 15

          Zajęcia główne:   ▶  Zajęcia społeczne – lubimy się bawić. Wysłuchanie wiersza Danuty Gellnerowej Dzieci. Rozmo-
          wa na temat treści wiersza – budzenie poczucia, że wszyscy ludzie mają równe prawa, skupienie uwagi na prezentowanym
          utworze literackim, prowokowanie do stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Zabawa „Dokończ zdanie: Lubimy się
          bawić…”. Zabawa dydaktyczna „Dobieranka”.
            obszary z podstawy programowej: III 6, 7, 8; IV 2, 3, 4, 8, 12

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Szybko do domu” – ćwiczenie pamięci wzrokowej. Zabawy dowolne w piaskownicy –
          poznawanie właściwości piasku. Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Kto silniejszy?”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 6; III 5; IV 19
   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91