Page 82 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 82

80  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Przebieg zajęć:
          1.  N. recytuje wiersz.



                Dary jesieni

            Co nam jesień przynosi w prezencie?
            Wiemy, wiemy! Kasztany, żołędzie,
            a do tego orzechy i liście .
            Czy lubimy je? No, oczywiście!
            Bo z żołędzi robimy ludziki,
            a z kasztanów są dla nich koniki,
            złoty liść wkłada się do dzbanuszka,
            a orzechy trafiają do brzuszka .
                                             Maciejka Mazan


          2.  Rozmowa na temat wiersza oraz porządkująca wiadomości o darach jesieni: kasztanach, żołędziach, liściach itp. Dzie-
            lenie się doświadczeniami.
          3.  Omówienie i przeprowadzenie poszczególnych etapów pracy:
               x wybranie przez każde dziecko potrzebnych materiałów przyrodniczych
               x wykonanie leśnych ludzików według własnego projektu – połączenie kasztanów, żołędzi i liści za pomocą wyka łaczek.
          4.  Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy.
          5.  Wykonanie ćwiczenia z KP1, k. 13.
          6.  Prezentacja wykonanych przez dzieci prac i zorganizowanie wystawy.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Co jesienią w parku gra?
          Cele:
            kształtowanie poczucia rytmu
            kształtowanie reakcji na sygnał
            kształtowanie uważnego słuchania
            kształtowanie wyobraźni ruchowej i muzycznej
            r
            ozwijanie aparatu mowy
            u
            wrażliwianie na różnice w natężeniu (cicho – głośno) i wysokości dźwięku (wysoki – niski)
            r
            ozwijanie świadomości własnego ciała.
               Pomoce: nagranie piosenki Co jesienią w parku gra? (CD), tamburyn, trójkąt, bębenek z pałeczką, kilka kasztanów
               i żołędzi, puste butelki plastikowe o pojemności 0,3 lub 0,5 l (np. po soku, wodzie mineralnej), suche liście lub
               gazety.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa wstępna „Spacer po parku”. Dzieci chodzą po sali marszowym krokiem w rytm uderzeń w tamburyn. Zacho-
            wują się tak, jakby były w parku – rozglądają się dookoła i nasłuchują „parkowych odgłosów”. Gdy tamburyn milknie
            (N. w tym czasie zmienia instrument), dzieci zastygają, nasłuchując. Potem wykonują różne czynności w zależności
            od tego, jaki usłyszą instrument i typ dźwięku:
               x pojedyncze uderzenia pałeczką w bębenek – kucają i zbierają kasztany
               x kilka uderzeń w trójkąt – wspinają się na palce, żeby obejrzeć ostatni listek, który jeszcze nie spadł z drzewa
               x ciche skrobanie palcami w membranę bębenka – brodzą w suchych liściach, przy każdym kroku naśladując odgłos
               przesuwanych liści poprzez wypowiadanie sylaby szu
               x głośne i następujące szybko po sobie uderzenia pałeczką w bębenek – zasłaniają rękami głowę, chroniąc ją przed
               gwałtowną ulewą.
          2.  N. przywołuje dzieci do siebie i pyta: Co gra jesienią w parku? Co można w nim usłyszeć? Jakie odgłosy?. Dzieci próbują
            odpowiedzieć, częściowo zainspirowane poprzednią zabawą.
   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87