Page 87 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 87

TYDZIEŃ 8  •  Kącik zabawek  •  85



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa integrująca „Wyprawa do krainy zabawek”. Dzieci siadają w kręgu w taki sposób, aby miały ze sobą kontakt
              wzrokowy. Zabawę rozpoczyna N., informując, że niedługo wybiorą się razem na daleką wyprawę do krainy zabawek.
              Każde dziecko po kolei przedstawia się i opowiada o zabawce, jaką zabrałoby ze sobą. Wprowadzenie atmosfery dobrej
              zabawy.
              x „Kolorowe szlaczki” – odwzorowywanie stemplowanych wzorów tworzonych przez różny układ dwóch elementów
              (np. naprzemienny). Ćwiczenia w uważnej obserwacji oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Co czujesz?”. Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko z pary zajmuje pozycję w siadzie skrzyżnym, a drugie
              za pierwszym w siadzie klęcznym. Dzieci kołyszą się na boki w rytm spokojnej muzyki. Kiedy nastąpi przerwa w nagraniu,
              dzieci znajdujące się z tyłu robią dzieciom przed sobą masażyk zgodnie z instrukcją:
                 x uderzają opuszkami palców w plecy
                 x całą dłonią pocierają plecy, wykonując ruchy okrężne
                 x klepią po plecach
                 x dotykają pleców punktowo palcem wskazującym.
              Dzieci masowane opisują dokładnie, co czują. Po wykonaniu zadania dzieci zamieniają się rolami. Budzenie wrażliwo-
              ści dotykowej.
              x Zabawa ruchowa skoczna „Skoczki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
            Temat: Lubimy się bawić.
            Cele:
              kupienie uwagi na prezentowanym utworze literackim
              s
              p
              rowokowanie do stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi
              r
              ozwijanie aktywności twórczej
              kształtowanie pozytywnych nastawień emocjonalnych
              b
              udzenie poczucia, że wszyscy ludzie mają równe prawa
              wprowadzanie elementu rywalizacji.
                 Pomoce: tekst wiersza Danuty Gellnerowej Dzieci, pięć zestawów kopert z obrazkami przedstawiającymi przeci-
                 wieństwa, arkusz szarego papieru, flamaster.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa integracyjna „Wszyscy są”. Dzieci stoją w kole i wspólnie z N. śpiewają piosenkę z pedagogiki zabawy: Wszyscy są,
              witam Was, zaczynamy, już czas, jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy. Słowa powtarzamy trzy razy.
            2.  N. recytuje wiersz.


                  Dzieci


              Wszystkie dzieci                  Wszystkie dzieci               Podobno dzieci
              na całym świecie                  na całym świecie               na całym świecie
              są takie same –                   śpiewają wesołe piosenki       bywają niegrzeczne czasem,
              lubią skakać na jednej nodze      i byle kamyk,                  lecz to nie u nas,
              i lubią zanudzać mamę .           i byle szkiełko                nie w naszym mieście –
                                                biorą jak skarb do ręki .      to gdzieś za górą, za lasem…
                                                                                             Danuta Gellnerowa


            3.  Rozmowa z dziećmi na temat wiersza. Przykładowe pytania:
              –   Co dzieci lubią robić?
              –   Co wy lubicie robić?
   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92