Page 100 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 100

98  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          wierszyka Iwony Rup Jeżyk. Wykonanie z plasteliny pionków i kostek do gry.   ▶  2. Zajęcia plastyczno-techniczne –
          jesienne lampiony. Pogadanka „Cechy jesieni”. Wykonanie lampionów z wykorzystaniem balonów. Zabawa ruchowa ,,Płomyk”.
            obszary z podstawy programowej: I 6, 7; III 5, 8; IV 3, 11, 14

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa z chustą animacyjną „Na prawo, na lewo”. Obserwacja jesiennej pogody.
            obszary z podstawy programowej: I 2, 5; II 11; III 5; IV 2, 18


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa „Głośno – cicho”. Dzieci zamieniają się w myszki, które swoim piskliwym głosem będą powtarzały za N.
            N. odpowiednio intonuje, np.: Kasia jeździ na rowerze. To samo zdanie wymawiają później głośniej, a następnie –
            bardzo głośno. Na koniec w tym samym zdaniu przechodzą od tonu cichego do najgłośniejszego, np.: Kasia (– cicho)
            jeździ (– głośniej) na rowerze (– bardzo głośno).
             x Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 1, s. 46–47). Dzieci rysują liście po białym śladzie. Następnie kładą swoje dłonie
            na liściach zgodnie z poleceniem (prawa ręka na liściu w prawym górnym rogu, lewa – w lewym dolnym; N. zwraca
            uwagę, aby dziecko traktowało ilustrację z liśćmi jako jedną, obejmującą dwie strony). Na koniec dorysowują flamastrami
            elementy według własnych pomysłów – tak aby z liści powstały jesienne stworki, dla których wymyślą imiona.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa ruchowa „Rowerem do lasu”. Dzieci kładą się na podłodze. Ręce układają wzdłuż ciała, unoszą nogi. Zgodnie
            z instrukcją N. poruszają nogami szybciej i wolniej – tak jak podczas jazdy na rowerze (naprzemiennie).
             x Kompozycje z darów jesieni – układanie kompozycji z liści, kasztanów i żołędzi według własnych pomysłów.
             x Zabawa pantomimiczna „Zawody”. N. trzyma w ręku kartki z rysunkami. Chętne dziecko losuje jeden z obrazków przed-
            stawiających osoby wykonujące różne zawody (np.: fryzjer, kucharz, murarz). Za pomocą ruchów i gestów stara się
            zaprezentować postać znajdującą się na kartoniku. Pozostałe dzieci odgadują, jak to zawód.

          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne połączone z działaniami technicznymi.
          Temat: Doprowadź jeżyka do domku.
          Cele:
            abywanie umiejętności w konstruowaniu gier
            n
            ozwijanie zdolności konstrukcyjnych
            r
            doskonalenie umiejętności pracy w zespole
            kształtowanie odporności emocjonalnej na niepowodzenia.
               Pomoce: masa solna, zapałki, wykałaczki, blok techniczny, duży arkusz, klej, nożyczki, kredki, plastelina.

          Przebieg zajęć:
          1.  Praca plastyczna „Jeżyk”. Dzieci otrzymują masę solną, z której formują figurkę jeża. Kolce robią z wykałaczek, zapałek
            lub małych patyczków.
          2.  Rozmowa „Co wiemy o jeżach?”. Dzieci swobodnie się wypowiadają. N. sprawdza wiedzę dzieci na temat jeży. Weryfikuje
            przekazywane informacje i podsumowuje.
          3.  Zabawa pantomimiczna ,,Jeżyk pokazuje, a ja odgaduję”. N. wybiera ochotnika, który będzie jeżem prezentującym
            zagadki jesienne. N. pokazuje mu na wcześniej przygotowanych karteczkach rzeczy lub zjawiska jesienne, które ma
            przedstawić ruchem ciała, np.: wiatr, drzewa, spadające liście.
          4.  Omówienie gry dydaktycznej ,,Doprowadź jeżyka do domku”. N. recytuje wierszyk Iwony Rup o jeżyku.

            Jeżyk

            Idzie jeżyk wąską dróżką,
            szuka górki z liści.
            Zimą schowa się pod nimi
            i wtedy się wyśpi.
                                               Iwona Rup
   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105