Page 96 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 96

94  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



             x Zabawa integrująca „Moja mama najlepiej...”. N. ustawia dzieci w kole. Wyjaśnia, że każdy z nas ma jakieś zdolności:
            Jedni z nas pięknie malują, inni śpiewają, a jeszcze inni układają wysokie wieże. Prosi dzieci, aby zastanowiły się, jakie
            zdolności doceniają u innych. W ręku trzyma kamyczek i przekazuje go osobie siedzącej obok, wymawiając jej imię
            i mówiąc np.: Moja mama najlepiej gotuje zupę pomidorową. Kolejna osoba robi to samo. N. podkreśla, że np. najlepsza
            zupa pomidorowa może być dla każdego inna: Dla jednych jest bardziej słona, dla innych ostra. Tak więc dwie osoby
            mogą robić tą samą rzecz równie dobrze.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Ćwiczenie relaksacyjne „Jesienne odgłosy”. Dzieci kładą się wygodnie na dywanie. Zamykają oczy i odprężają się.
            N. wprowadza je w stan relaksacji. Włącza muzykę, która kojarzy się z jesienną pogodą (szum liści, odgłosy deszczu itp).
            Dzieci wyobrażają sobie, co dzieje się podczas takiej pogody w ogrodzie.
             x Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 1, s. 44). Dzieci rysują kontury ptaka po białym śladzie. Wypełniają rysunek porwanymi
            paskami papieru lub bibuły.
             x Zabawa skoczna „Jak żabki”. Dzieci kolejno zamieniają się w różne zwierzęta, ale w te, które skaczą: zające, żaby, kangury,
            koniki polne itp. Przedszkolaki naśladują przy tym odgłosy, np.: hop, hop; kic, kic; kum, kum.



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze.
          Temat: Drzewa jesienią.
          Cele:
            zwracanie uwagi na zmiany w przyrodzie zachodzące podczas różnych pór roku
            kształtowanie umiejętności uważnego słuchania tekstu literackiego
            zaznajomienie z popularnymi gatunkami drzew.

               Pomoce: ilustracje pokazujące drzewo w czterech porach roku, bębenek, jesienne liście, kasztany, żołędzie, dziurkacz,
               sznurek, zasuszone liście, KA.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wysłuchanie wiersza Danuty Wawiłow Drzewo.


                Drzewo

             [  1  ]   Stoi czarne drzewo   [ 3 ]   Teraz stoi smutne,   [ 5 ]   Żal mi tego drzewa .   [ 7 ]   Zaśnij, drzewo zaśnij .
                w jesiennym ogrodzie .   chłoszcze je ulewa .   Teraz stoi smutne,    Jutro będzie jaśniej .
                Patrzę na nie co dzień .  Żal mi tego drzewa   nikt mu nie zaśpiewa .  Jutro będzie ładnie .
                                                                                      Śnieg na ziemię spadnie .
             [ 2 ]   Latem miało drzewo   [ 4 ]   Odleciały ptaki   [ 6 ]   Pobiegnę do niego,
                zieloną koronę,        tam, gdzie nie ma zimy .   wdrapię się na gałąź   [ 8 ]   Będziesz sobie spało,
                na ramionach ptaki     Odleciały liście        i będę mu śpiewał,     ubrane na biało,
                żółte i czerwone .     za nimi, za nimi .      a drzewo, a drzewo     śniegiem otulone,
                Ręce wyciągało,        Odleciały kwiaty,       będzie mnie słuchało .  a jak się obudzisz,
                nieba dosięgało        porwał je ze sobą                              znowu będziesz miało
                i śmiało się, śmiało . . .  wicher lodowaty .                         zieloną koronę.
                                                                                             Danuta Wawiłow



          2.  „Jak wygląda drzewo w poszczególnych porach roku?” – N. pokazuje ilustracje przedstawiające cztery pory roku. Dzieci
            wybierają obrazek jesienny i opisują go.
          3.  N. przynosi do sali liście w różnych kolorach. Prosi dzieci o opisanie kolorów dominujących na drzewach podczas jesieni.
            Dzieci określają również kształt liści. Porównują liście: takie same i inne.
          4.  Dzieci dowiadują się, czym jest zielnik i w jakim celu się go wykonuje (poznawanie roślin, ich budowy, warunków
            potrzebnych do rozwoju). Omówienie sposobu wykonania zielnika w KA (k. 6–7).
   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101