Page 98 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 98

96  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Zadania popołudniowe
             x Gra w parach lub w małych grupach „Jesienne memory” (z wykorzystaniem kartoników z KA, k. 4; zob. TYDZIEŃ 4,
            Poniedziałek).
             x Zabawa plastyczna „Pani Jesień”. Dzieci rysują na kartce kredkami pastelowymi postać Pani Jesieni.
             x Zabawa ruchowa „Na prawo i na lewo”. Dzieci wskazują swoją prawą i lewą stronę. Siadają na podłodze, zachowując odle-
            głości. Wyciągają przed siebie nogi, a ręce opierają o dywan blisko tułowia. Na znak N. przenoszą obie nogi raz w prawo,
            raz w lewo.


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodniczo-kulinarne.
          Temat: Dary, które przyniosła nam Pani Jesień.
          Cele:
            zapoznanie z darami jesieni z sadu i pola
            p
            oznawanie smaku owoców i warzyw
            zdobywanie informacji na temat zdrowego odżywiania
            p
            oznanie czynników potrzebnych do wzrostu roślin.
               Pomoce: kosz wiklinowy, owoce i warzywa (jabłka, gruszki, śliwki, marchwie, ziemniaki, pietruszki itp.), ilustracja
               przedstawiająca ludzi pracujących na roli, nożyki dla dzieci, tarka, miseczki, łyżki, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. przynosi do sali kosz wiklinowy przykryty serwetą. Dzieci podają propozycje, co może się w nim znajdować. N. pod-
            powiada, że są w nim pewne dary, które przyniosła Pani Jesień.
          2.  Wysłuchanie i krótkie omówienie wiersza Iwony Rup Dary jesieni.


                Dary jesieni


            W polu już urosły            W sadzie mamy gruszki,

            marchew i pietruszka,        jabłka się rumienią .
            cebula, buraczki             W lesie rosną grzyby .
            i jeszcze kapusta .          Jak pachnie jesienią!
                                                                   Iwona Rup


           3.  „Dary natury” – wspólne przeglądanie zawartości koszyka. Dzieci siadają w kole. N. wyjmuje pierwszy owoc lub warzywo
             i wskazuje osobę, która ma podać jego nazwę.
           4.  „Kolory i kształty”. Owoce i warzywa znajdują się na środku dywanu. Ochotnik podchodzi i wybiera jedno warzywo
             lub owoc. N. pyta: Jakiego koloru jest warzywo/owoc? Jaki ma kształt? Dziecko po udzieleniu odpowiedzi wkłada
             warzywo/owoc do koszyka. Po opisaniu wszystkich „darów” dzieci siadają do stolika.
           5.  Zabawa badawcza „Co w środku?” – przekrawanie warzyw i owoców, oglądanie wnętrza, podział na pestkowe
             i bezpestkowe. N. zwraca uwagę na duże dawki witamin (i innych składników odżywczych), które zawierają warzywa
             i owoce. Są one niezbędne dla naszego prawidłowego rozwoju.
           6.  „Co nam smakuje?” – degustacja. N. zakrywa oczy ochotnikowi i daje mu do spróbowania cząstkę jabłka, marchwi lub
             gruszki. Dziecko odgaduje, co zjadło, i określa smak.
           7.  Omawianie pracy rolnika. Oglądanie ilustracji przedstawiających pracę w polu. Określanie warunków potrzebnych
             do wzrostu roślin.
           8.  Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 2, s. 45). Dzieci opowiadają, gdzie się znajdują przedstawieni na obrazkach chłopcy
             i dziewczynki oraz co robią. Następnie łączą w pary obrazki, które do siebie pasują (na których jest to samo miejsce:
             park, sad i ogród).
           9.  Przygotowanie deseru z jabłek i marchwi. Dzieci obierają jabłka i marchwie pod nadzorem N. (N. uwrażliwia dzieci
             na zachowanie ostrożności). Następnie ścierają owoce i warzywa na tarce.
          10.  Wspólne sprzątanie miejsca pracy.
          11.  Spożywanie przyrządzonego deseru.
   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103