Page 101 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 101

TYDZIEŃ 7  •  Jesień w parku i w ogrodzie  •  99



              Przebieg gry: W grze bierze udział od 2–3 graczy. Każdy gracz kolejno rzuca swoją kostką i przesuwa swojego jeżyka
              o tyle pól, ile wypadnie mu na kostce oczek.
              Pola specjalne: czerwone – gracz stoi jedną kolejkę; zielone – gracz przesuwa się o 2 pola do przodu.
            5.  Projektowanie planszy z udziałem N. Dzieci wycinają koła i kolorują. Następnie układają koła na dużym arkuszu
              i przyklejają. N. zaznacza START i METĘ zgodnie w ustaleniami.
            6.  Wspólne wykonanie pionków i kostek do gry z plasteliny. Dzieci mogą wykorzystać również jeżyki z masy solnej.















            META                                                                                      START




            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
            Temat: Jesienne lampiony.
            Cele:
              trwalenie cech pory roku
              u
              r
              ozwijanie sprawności małej motoryki
              kształtowanie kreatywnej postawy
              wzbudzanie satysfakcji z własnoręcznie wykonanej pracy.
                 Pomoce: balony, pompki do balonów, bibuła, klej do tapet, nożyczki, małe słoiki, świeczki (podgrzewacze).

            Przebieg zajęć:
            1.  Pogadanka „Cechy jesieni”. N. prosi dzieci, aby powiedziały, jaka jest jesień lub jaka może być (np.: deszczowa i ponura;
              ciepła i kolorowa). Dzieci swobodnie się wypowiadają. Następnie N. prosi dzieci, żeby powiedziały, co jest charaktery-
              styczne dla jesieni, po czym możemy stwierdzić, że jest właśnie ta pora roku.
            2.  N. podsumowuje wypowiedzi dzieci o jesieni. Podkreśla, że jesienią bardzo szybko robi się ciemno, więc w domach,
              przedszkolach zapalamy światło. Jeżeli nie potrzebujemy tyle światła, ile daje lampa sufitowa, dobrym rozwiązaniem są
              różne małe lampki i świece. N. zapowiada wykonanie lampionu.
            3.  Praca plastyczno-techniczna. Każda osoba nadmuchuje lub pompuje balon, następnie smaruje go klejem do tapet
              na całej długości i ozdabia kolorową bibułą według własnego pomysłu (najlepiej nałożyć cztery warstwy). Gdy
              papier już wyschnie należy przeciąć supełek balona i delikatnie ściągnąć balon ze sztywnej bibuły lub go przebić.
              Do środka lampionu dzieci wkładają małe słoiki (lub podstawki do podgrzewaczy). N. ostro umieszcza w nich
              zapaloną świeczkę.
            4.  Wspólne sprzątanie i ozdobienie sali lampionami.
            5.  Zabawa ruchowa ,,Płomyk”. N. wybiera ochotnika, który zamienia się w płomyk – za pomocą ruchów ciała pokazuje
              siłę płomie nia. Pozostali uczestnicy mają odtwarzać prezentowane ruchy.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa z chustą animacyjną „Na prawo, na lewo”. Dzieci trzymają chustę. Reagują na hasła N., np.: Kręcimy się w prawą
              stronę. Teraz w lewą. Chusta wędruje od góry i do dołu (dzieci przykucają i wstają). Podskakujemy i robimy wiatr (chusta
              faluje). Do środka i na zewnątrz (kilka kroków do przodu i do tyłu).
              x Obserwacja jesiennej pogody – „Jak zmienił się ogród?”.
   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106