Page 104 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 104

102  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia z zakresu wspomagania rozwoju mowy – I jak indyk. Poznawanie kształtu litery I.
          Wysłuchanie wierszyka i wymienianie słów rozpoczynających się głoską i. Poznanie wyglądu indyka i iguany. Wykonanie
          ćwiczenia w KP1. Praca plastyczna „Dumny indyk”. Zabawa ruchowa „Raz, dwa, trzy – indyk patrzy!”.   ▶  2. Zajęcia
          plastyczno-techniczne – fartuszki dla ropuszki. Zabawa w kontunuowanie rytmu „Co będzie dalej?”. Wysłuchanie utworu
          Doroty Gellner Ropuszki. Omówienie treści. Praca plastyczna „Fartuszki dla ropuszki” – projektowanie.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 9; II 4; III 8; IV 2, 3, 4, 8, 12

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa skoczna „Hula-hoop”. Zabawy dowolne z wykorzystaniem sprzętu terenowego.
            obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 18

          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa naśladowcza „Zrób to, co ja”. Dzieci wybierają osobę, która stanie w środku koła i będzie prezen tować
            wymyślony przez siebie ruch. Zadaniem grupy jest odwzorowanie czynności.
             x Zabawa ruchowa „Znikające szarfy”. N. rozkłada szarfy na podłodze. Jest ich o jedną mniej niż uczestników zabawy. Dzieci
            rytmicznie maszerują po sali. Na znak N. (np. klaśnięcie) każde dziecko stara się wejść do szarfy – w każdej szarfie znajdo-
            wać się może jedna osoba. Dziecko, które zostanie bez szarfy, odchodzi na bok. N. zabiera jedną szarfę i powtarza zadanie.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
          Zadania popołudniowe
             x Zabawa ruchowa „Zwierzę na i”. Dzieci chodzą rytmicznie po sali. Na hasło N.: Zwierzę na i zamieniają się w indyka lub
            iguanę. (Dzieci demonstrują swoje wybory za pomocą ruchów ciała i dźwięków).
             x Wykonanie ćwiczeń w KP1 (ćw. 2 i ćw. 3, s. 51). Dzieci rysują szlaczki po śladzie zgodnie z kierunkiem strzałek. Następ-
            nie wyszukują i podkreślają litery I w podpisach zdjęć. Nazywają ukazane przedmioty (zabawki) i dzielą tę nazwę
            na sylaby.
             x Zabawa ruchowa rzutna „Rzucam – złap” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).

          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z zakresu wspomagania rozwoju mowy.
          Temat: I jak indyk.
          Cele:
            zapoznanie z literą I
            wiczenie słuchu fonematycznego
            ć
            oznanie wyglądu indyka i iguany
            p
            r
            ozwijanie sprawności manualnej.
               Pomoce: wstążka, plastelina, liście, biały słonecznik niełuskany, zdjęcie indyka i iguany, Trampolinek, kredki,
               materiały do wyklejania (np. bibuła), klej, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Powitanie dzieci. N. wraz z Trampolinkiem zapowiadają, że dziś dzieci poznają bardzo prostą literkę.
          2.  N. rozkłada na dywanie wstążkę w kształcie litery I. Dzieci kolejno przechodzą po ułożonej literze. N. pyta: Czy już wiecie,
            dlaczego z Trampolinkiem powiedzieliśmy, że to prosta literka? Dzieci wypowiadają się.
          3.  Wysłuchanie wierszyka. N. mówi: I występuje w wielu słowach i w różnych miejscach w tych słów. Najłatwiej i usłyszeć
            na początku słowa. Posłuchajcie wierszyka i spróbujcie zapamiętać jak najwięcej słów z i na początku.


                Impreza w przedszkolu

             Dziś impreza, mówię ci!         Wyprzedziła Indianina:          No a indyk? Pióra gubi!
             Kostiumowy bal na „i” .         strój indiański, sroga mina…    Igła zbiera je i mówi:
                                             A za Indianina dziś             – Ja Indianom uszyć muszę
             Irek zmienił się w indyka,      przebrał się nieśmiały Krzyś .  dwa wspaniałe pióropusze .
             co przed igłą ciągle zmyka .    A Iwonka za Indiankę .
             Igłą? Jak to? Ach, to Iga!      Tworzą razem ładną parkę .             Agnieszka Kolankowska
             Iga bardzo szybko śmiga .
   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109