Page 99 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 99
TYDZIEŃ 7 • Jesień w parku i w ogrodzie • 97
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
Temat: Muzyka drzew.
Cele:
u
wrażliwianie na charakter słuchanej muzyki i reagowanie na niego ruchem
r
ozwijanie aparatu mowy
kształtowanie poczucia rytmu
kształtowanie reakcji na sygnał dźwiękowy
doskonalenie umiejętności współpracy w grupie.
Pomoce: drewniane instrumenty perkusyjne (drewienka, kołatki, pudełko akustyczne), CD.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie. N. pyta dzieci, jakie dźwięki słychać jesienią w parku. Dzieci wymieniają, a N. podsumowuje i kieruje
uwagę dzieci na odgłosy związane z drzewami: Stare drzewa skrzypią. Liście szumią na wietrze. Liście, które spadły z drzewa,
szeleszczą. Czasem w drzewo zastuka dzięcioł itp. N. proponuje dziś wsłuchać się w „muzykę drzew”.
2. Ćwiczenie dykcyjne „Szumy i szelesty”. Dzieci przez chwilę próbują, z różną siłą, naśladować szum wiatru. N. może
„dyrygować” głośnością szumu. Następnie dzieci starają się znaleźć onomatopeję, która najlepiej oddaje szelest liści, np:.
Szszszur, szszszur. Na umówiony znak dzieci „szumią” lub „szurają”.
3. Zabawa umuzykalniająco-ruchowa „Dzieci i drzewa”. Dzieci podskakują do rytmu granego przez N. na kołatce. Gdy usłyszą
nagranie fragmentu Poranka Edwarda Griega (zabawa muzyczna Kontrasty – CD), zamieniają się w drzewa i poruszają lekko
rękami wyciągniętymi w górę (naśladowanie ruchu gałęzi drzew na wietrze). Na dźwięk kołatki powracają do podskoków.
4. Zabawa z instrumentami „Perkusista drzew”. N. przypomina, że na drzewie – jak na perkusji – potrafi grać pewien ptak.
Dzieci podają jego nazwę: Dzięcioł. N. rozdaje dzieciom instrumenty. Ich zadaniem będzie powtarzanie prostych ryt-
mów za N.-dzięciołem.
5. Zabawa „Chór drzew”. Dzieci (w razie potrzeby z pomocą/podpowiedzią N.) wymieniają znane im nazwy drzew,
np.: dąb, klon, buk, brzoza, topola, kasztanowiec, jarzębina, klon lub jawor (N. wyjaśnia, że dwie ostatnie nazwy ozna-
czają to samo drzewo). Następnie N. proponuje utworzenie chóru drzew. Dzieli dzieci na trzy grupy. Każda, na znak N.,
będzie powtarzała rytmicznie nazwę swojego drzewa, póki N. będzie wskazywał tę grupę. Należy wybrać trzy nazwy:
1) 1-sylabową, 2) 2-sylabową i 3) 4-sylabową, np.: dąb, jawor, jarzębina; klon, brzoza, kasztanowiec.
Przykładowe przebiegi:
dąb | dąb | ja-rzę-bi-na | dąb | ja-wor | ja-wor | ja-rzę-bi-na | dąb – całość x2
ja-rzę-bi-na | dąb | ja-rzę-bi-na | dąb | ja-wor | ja- wor | ja- wor | dąb – całość x2
Gdy chór drzew sprawnie reaguje na dyrygowanie, można urozmaicić go, umawiając się z dziećmi na głośne i ciche
wypowiadanie nazw – również na znak N.
6. „Relaks wśród drzew” – na zakończenie N. prosi o położenie się na podłodze, zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie
drzew poruszanych łagodnym wiatrem. W tym czasie odtwarza cicho nagranie Poranka Edwarda Griega (CD).
III Zajęcia w ogrodzie
x Zabawy ze skakanką – przeskakiwanie na prawej i lewej nodze, podskoki obunóż.
x Zabawa rzutna „Kasztany i żołędzie”. N. rysuje kredą trzy koła. Każde w innej odległości. Zadaniem dzieci jest wrzucenie
kasztanów lub żołędzi tak, aby znalazły się wewnątrz koła.
Czwartek temat: Jeżyk idzie do domku.
Zapis w dzienniku:
Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Głośno – cicho” – ćwiczenie intonacji i zmiany natężenia głosu. Wykona nie
ćwiczenia w KP1 – rozwijanie sprawności grafomotorycznej, doskonalenie orientacji przestrzennej. Ćwiczenia poranne –
Zestaw VII. Zabawa ruchowa „Rowerem do lasu”. Układanie kompozycji z darów jesieni. Zabawa pantomimiczna „Zawody”.
obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 7; IV 1, 7, 8, 11, 18, 20
Zajęcia główne: ▶ 1. Zajęcia matematyczne (gra planszowa) – doprowadź jeżyka do domku. Praca plastyczna z masy
solnej ,,Jeżyk”. Zabawa pantomimiczna ,,Jeżyk pokazuje, a ja odgaduję”. Omówienie i konstruowanie gry planszowej. Wysłuchanie