Page 95 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 95

TYDZIEŃ 7  •  Jesień w parku i w ogrodzie  •  93



            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne – malowanie farbami akrylowymi.
            Temat: W jesiennych barwach.
            Cele:
              o
              dkrywanie piękna jesiennego krajobrazu
              warzanie okazji do eksperymentowania z barwami (uzyskiwanie barw jesiennych z trzech kolorów podstawowych)
               t
              s
              ozwijanie zdolności manualnych.
              r
                 Pomoce: farby akrylowe, pojemniki, kubki z wodą, pędzle, kartki, ilustracje przedstawiające pory roku.
            Przebieg zajęć:
            1.  N. pokazuje ilustracje przedstawiające dwie pory roku: jesień i zimę. Następnie wyjmuje farby w różnych kolorach.
              Prosi ochotnika, aby dopasował odpowiednie kolory do pór roku: zima – biały, niebieski; jesień – pomarańczowy,
              zielony, żółty, brązowy, czerwony.
            2.  Zabawa z mieszaniem kolorów „W jesiennych barwach”. N. rozkłada pojemniki do rozcieńczania farb. Wyjaśnia
              dzieciom, że ich zadaniem jest stworzenie barw przy użyciu tylko trzech kolorów: żółtego, czerwonego i niebieskiego.
              Zwraca uwagę, żeby powstałe kolory kojarzyły się z jesienią. Dzieci mieszają kolory, np.: żółty i czerwony daje kolor
              pomarańczowy.
            3.  Wykonanie jesiennych obrazów według własnych pomysłów z wykorzystaniem samodzielnie rozmieszanych farb.
            4.  Omówienie prac, przyglądanie się barwom. Wymyślenie nazwy dla każdego obrazu i podpisanie go.
            5.  Rozwieszenie obrazów na sznurku w sali przedszkolnej.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x „Jesienny pejzaż” – malowanie kredą na chodniku.
              x Układanie na ścieżce jesiennych kompozycji z materiału przyrodniczego (np.: kasztanów, liści i patyków).
              x Zabawa skoczna „Parzące kasztany”. N. rozsypuje kasztany w ogrodzie lub na ścieżce. Dzieci biegają, przeskakując przez
              kasztany – najpierw obunóż, później na jednej nodze i z przykucnięciem.



            Wtorek    temat:  Drzewa jesienną porą.



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa z piłką „Podaj do mnie”. Zabawa integrująca „Moja mama
            najlepiej...” – wzajemne poznawanie siebie i najbliższych. Ćwiczenia poranne – Zestaw VII. Ćwiczenie relaksacyjne „Jesienne
            odgłosy”. Wykonanie ćwiczenia w KP1 – rozwijanie sprawności manualnej. Zabawa skoczna „Jak żabki”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 8, 9; IV 2, 8, 11, 18

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia przyrodnicze – drzewa jesienią. Wysłuchanie wiersza Danuty Wawiłow Drzewo. Ogląda-
            nie ilustracji z drzewami w czterech porach roku. Opisywanie jesiennych liści. Omówienie sposobu wykonania zielnika
            w KA. Wspólne wykonanie zielnika z różnych liści. Zabawa ruchowa „Liście na wietrze”.   ▶  2. Zajęcia ruchowe.
            Ćwiczenie gimnastyczne – Zestaw III.
              obszary z podstawy programowej: I 4, 5, 7, 8, 9; III 8; IV 2, 3, 8, 12, 14, 16, 18

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawy z użyciem lupy – oglądanie jesiennej przyrody. Zabawa ruchowa skoczna „Kałuże”.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 18, 19



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa ruchowa z piłką „Podaj do mnie”. N. dzieli dzieci na kilka grup 3- i 4-osobowych. Przedszkolaki w 3-osobowych
              zespołach ustawiają się, tworząc trójkąt, a grupa 4-osobowa – prostokąt lub kwadrat. Każda drużyna otrzymuje piłkę.
              Dzieci przekazują sobie ją delikatnym kopnięciem, tak aby nie wypadła z toru.
   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100