Page 90 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 90

88  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Przebieg zajęć:
          1.  Dzieci siadają w kole i wysłuchują recytacji wiersza Światła sygnalizatora Danuty Gellnerowej.



                Światła sygnalizatora

            Idą dzieci, idą dzieci,
            a nad jezdnią sygnał świeci .
            Mam czerwone
            wielkie oko,
            mam buzię jak mak,
            gdy pokażę się nad jezdnią,
            wołam do was tak:
            UWAGA! CZERWONE ŚWIATŁO!
            STÓJ! O WYPADEK ŁATWO!
            Mam zielone
            piękne oko,
            zielone jak liść .
            Gdy się zazielenię w górze,
            to możecie iść .
            ZIELONE ŚWIATŁO, ZIELONE!
            PRZECHODŹCIE NA DRUGĄ STRONĘ .
                           Danuta Gellnerowa


          2.  Omówienie wiersza. Określenie kolorów znajdujących się na sygnalizatorze i reakcji, które im odpowiadają. Zwrócenie
            uwagi na liczbę świateł na sygnalizatorze dla pieszych (dwa – czerwone i zielone) i na sygnalizatorze dla osób prowa-
            dzących samochód (trzy – czerwone, żółte, zielone).
          3.  N. pokazuje czarny prostokąt. Prosi dzieci, aby ułożyły na nim w odpowiedniej kolejności kolorowe koła (czerwone,
            zielone, żółte) – stworzyły sygnalizator dla pojazdów poruszających się po jezdni. Dzieci przyklejają koła.
          4.  Zabawa ruchowa „Stop! Czerwone!”. N. wyznacza na dywanie trasę, którą będą przejeżdżały dzieci-samochody. Jedna
            osoba jest sygnalizatorem. W zabawie używamy trzech kolorów: czerwonego, zielonego, żółtego. Dzieci swobodnie bie-
            gają po sali (przejeżdżają), gdy osoba kierująca ruchem trzyma w górze zielono koło. Gdy dziecko-sygnalizator pokaże
            kolor żółty, dzieci zwalniają, aby zatrzymać się zupełnie na uniesiony kolor czerwony.
          5.  Zabawa ruchowa sprawdzająca reakcję na sygnał „Ruchomy sygnalizator”. N. rozkłada na dywanie koła wycięte z kolo-
            rowego papieru (czerwone, zielone i żółte). Dzieci swobodnie biegają. Na hasło np.: Czerwone odszukują i ustawiają się
            obok wymienionego koła. Zabawę powtarzamy kilka razy.
          6.  Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 1, s. 38–39). Dzieci przyglądają się ilustracji przedstawiającej różne sytuacje na ulicy.
            N. zachęca dzieci, aby opowiedziały, co widzą. Następnie czyta polecenie i wypowiedzi policjantów. Dzieci wskazują
            osoby, których dotyczą rymowanki, i te, które przestrzegają zasad ruchu drogowego. Kolorują rysunki.


          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
          Temat: Sygnalizator świetlny.
          Cele:
            ć
            wiczenia małej motoryki, usprawnianie ruchów palców
            u
            trwalenie wiadomości dotyczących ruchu drogowego
            p
            oznawanie właściwości materiałów plastycznych potrzebnych w pracy.
               Pomoce: rolki po papierze toaletowym, farby, pędzelki, kubki z wodą, klej, nożyczki, bibuła, papier kolorowy.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. zaprasza dzieci do stolika i wskazuje na sygnalizator zrobiony wspólnie na poprzednich zajęciach. Zapowiada, że za
            chwilę każde z dzieci wykona swój własny sygnalizator.
          2.  N. wybiera ochotnika, który pomaga mu rozłożyć materiały potrzebne do pracy tak, aby każdy miał dokładnie to samo
            i w takiej samej liczbie.
          3.  Dzieci najpierw malują rolki papieru na ciemny kolor. Odstawiają rolki do wyschnięcia. W tym czasie przygotowują po-
            zostałe części.
   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95