Page 92 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 92

90  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Figury na naszej ulicy.
          Cele:
            doskonalenie umiejętności przeliczania obiektów i szacunkowego porównywania liczebności zbiorów
            r
            ozwijanie umiejętności rozróżniania prawej i lewej strony
            u
            trwalenie podstawowych figur geometrycznych
            r
            ozwijanie orientacji na kartce papieru
            u
            trwalenie wiadomości dotyczących zasad zachowania się na jezdni
            zaznajomienie ze znakami zakazu, nakazu i ostrzegawczymi.
               Pomoce: papierowe figury geometryczne w różnych kolorach, dwie obręcze, kolorowe kartki z figurami, nożyczki,
               klej, białe kartki papieru, obrazki przedstawiające znaki drogowe, tamburyn, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. pokazuje kopertę. Wybiera osobę siedzącą obok, która ma wyjąć z koperty figury geometryczne w różnych kolorach:
            niebieskie kwadraty, czerwone koła i żółte trójkąty. Prosi ochotnika, aby nazwał figury i ich kolory.
          2.  „Pociąg z figurami” – układanie sekwencji. N. tworzy ciuchcię z kwadratu i kół, za nią doczepia kolejno wagony: koło,
            trójkąt, kwadrat. Zadaniem dziecka-ochotnika jest ułożenie dalszej części zgodnie z podanym wzorem (koło, trójkąt,
            kwadrat). Przed powtórzeniem zabawy N. zmienia układ, np.: koło, koło, trójkąt.
          3.  Zabawa matematyczna z przeliczaniem elementów w zbiorach. N. układa na dywanie dwie obręcze (dwa zbiory).
            Do jednego z nich wkłada więcej figur niż do drugiego (np. 5 i 4). Zadaniem dzieci jest przeliczenie i porównanie:
            więcej, mniej, tyle samo.
          4.  Zabawa „Koło w rogu” – rozróżnianie stron i określenie położenia. N. rozkłada przed dziećmi kartki, na których naryso-
            wane są figury. Zadaniem dzieci jest wycięcie ich i przyklejenie na białej kartce zgodnie z instrukcją N., np.: Koło w prawym
            górnym rogu. Trójkąt na środku. Kwadrat w lewym dolnym rogu.
          5.  Zabawa „Uważaj! Żółte!”. N. demonstruje obrazki przedstawiające znaki, po jednym z każdej kategorii:
               x niebezpieczny zakręt w prawo (znak ostrzegawczy) – kolor żółty
               x zakaz ruchu (znak zakazu) – kolor czerwony
               x ruch okrężny (znak nakazu) – kolor niebieski.
            N. wyjaśnia dzieciom, że kolory na znakach też niosą ze sobą pewne informacje: Kolor żółty ostrzega nas przed czymś,
            czerwony – zakazuje, zabrania czegoś, a niebieski – nakazuje coś zrobić. Dzieci starają się je zapamiętać i wykorzystać
            w zabawie – odpowiednio reagować na obrazek. N. wystukuje rytm na tamburynie, a dzieci spacerują po sali; kiedy
            dźwięk cichnie, dzieci wykonują to, co wskazuje znak:
               x niebezpieczny zakręt w prawo – skręt w prawo w wolnym tempie
               x zakaz ruchu – zatrzymanie się
               x ruch okrężny – bieg dookoła.
          6.  Zabawa ćwicząca spostrzegawczość „Jakie figury ukryły się w sali?”. Wskazane przez N. dziecko odszukuje zabawki
            i przedmioty, które mają kształt figur geometrycznych.
          7.  Wykonanie ćwiczeń w KP1 (ćw. 1, s. 40 i ćw. 2, s. 41) – naklejanie przejścia dla pieszych i znaku drogowego; określanie
            kierunków patrzenia obowiązujących podczas przechodzenia przez jezdnię.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Obserwacja jesiennej pogody – zwrócenie uwagi na zmianę temperatury, odczytywanie na termometrze temperatury
            powietrza, przeliczanie kresek.
             x Zabawa ruchowa „Z listka na listek”. N. rozkłada liście na ścieżce lub w widocznym miejscu. Dzieci przeskakują z listka
            na listek, najpierw przeskakując z nogi na nogę, następnie obunóż.
             x Zabawy dowolne z piłką.
   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97