Page 88 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 88

86  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          7.  Wprowadzenie numeru alarmowego 112. N. wyjaśnia, że istnieje numer, którego możemy używać w różnych krajach,
            nie tylko w Polsce. Używamy go, gdy naszemu życiu lub zdrowiu zagraża niebezpieczeństwo lub widzimy, że komuś
            stało się coś złego. N. rozkłada na dywanie kolejno 3 kartoniki przedstawiające cyfry: 1, 1, 2. Zaznacza, że w przypadku
            zagrożenia można wystukać na klawiaturze właśnie takie cyfry.
          8.  Zabawa „Numer 112”. N. wybiera trzech ochotników. Każdemu z nich przypina na koszulce jedną cyfrę. Dzieci biegają
            po sali. Na sygnał: Stop ustawiają się jedno obok drugiego tak, aby utworzyć numer. Pozostałe dzieci siedzą na dywanie
            i obserwują. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Jadę samochodem na wycieczkę.
          Cele:
            doskonalenie umiejętności uważnego słuchania
            kształtowanie poczucia rytmu
            ozwijanie aparatu mowy
            r
            ozwijanie wyobraźni słuchowej
            r
            p
            owtórzenie i utrwalenie poznanej piosenki.
               Pomoce: klawesy (tzw. drewienka) lub tamburyn, kolorowe kółka lub tarcze, CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa wstępna „Na światłach”. N. rozdaje dzieciom kółka lub tarcze (jako kierownice) i wyjaśnia zasady zabawy w samocho-
            dy. Gdy gra rytmicznie na klawesach lub tamburynie, dzieci-samochody jadą; gdy akompaniament cichnie, samochody
            zatrzymują się i czekają, aż znów pojawi się zielone światło (tj. akompaniament do jazdy). Po przećwiczeniu podstawowego
            ruchu N. może wprowadzić utrudnienia – zmieniać tempo jazdy (autostrada lub ulica z ograniczeniem ruchu), często
            zatrzymywać samochody (korek) itp.
          2.  Ćwiczenia dykcyjne „Wycieczka samochodem”. N. snuje opowieść o tym, jakie odgłosy można usłyszeć w samochodzie
            w czasie jazdy. Dzieci, siedząc w siadzie skrzyżnym, wtórują N. przy wszystkich onomatopejach. Koła lub tarcze leżą
            przed nimi.
            Wsiadamy do samochodu i zapinamy pasy: SZSZSZU. Sprawdzamy działanie wycieraczek: I-I-I-I, wkładamy kluczyki
            do stacyjki i uruchamiamy silnik: BRRRRRUM, BRRRRUM, BRRRRRUM. Tak, silnik pięknie pracuje: BRRRRRRRR…
            (wykonane wargami). Ruszamy przed siebie: BRRRRRRRR. Teraz skręcamy, więc kierunkowskaz tyka: TIK-TAK, TIK-TAK,
            TIK-TAK. Nagle! PSCHCHCHCHY. Oj, chyba powietrze zeszło z koła. Trzeba na stacji dopompować: PSSSSSSSSSS.
            Gotowe! Jeszcze tylko pukniemy parę razy kontrolnie młotkiem: DŻ-DŻ-DŻ-DŻ i ruszamy dalej: BRRRRRRRR. Stop! Przejazd
            kolejowy – właśnie przejeżdża pociąg: CZ-CZ-CZ-CZ-CZ. Można jechać dalej: BRZRZRZRZ, a już przed nami las…
          3.  Powtórzenie piosenki Jesienna wycieczka (CD). N. odtwarza akompaniament piosenki, a dzieci wykonują ją, starając się
            prawidłowo otwierać buzie, nie krzyczeć i wyraźnie artykułować słowa.
            Następnie dzieci dobierają się w pary. Spacerując dwójkami, śpiewają ponownie piosenkę. Na refrenie zatrzymują się
            i zwracają się twarzami do siebie. Po bezpośrednim zaśpiewaniu słów: Tak, tak, tak, tak na pauzie występującej po nich
            klaszczą – raz w swoje dłonie, raz w dłonie kolegi.
            Wykonanie 2. i 3. zwrotki może być takie samo lub zgodne z propozycjami dzieci.
          4.  Zabawa ruchowa „Powrót z lasu”. N. ponownie gra rytm na klawesach lub tamburynie. Tym razem w drodze powrotnej
            trzeba będzie:
               x na pierwszej przerwie w grze – wymienić koło
               x na drugiej przerwie – wysiąść z samochodu i przetrzeć szybę
               x na trzeciej przerwie – zjechać do myjni (czworo dzieci tworzy dwie bramki, a pozostałe dzieci kolejno wjeżdżają
               i po krótkim myciu wyjeżdżają z myjni).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa konstrukcyjna „Domek dla kasztanów”. Dzieci zbierają w ogrodzie różne materiały przyrodnicze (patyki,
            kamyczki, listki, grudki ziemi itp). Następnie budują z nich domki, w których umieszczą kasztany.
             x Zabawa ruchowa skoczna „Raz, dwa, trzy, podskocz ty”. Dzieci stoją w rozsypce, zachowując odpowiednią odległość. N. poka-
            zuje patyk i mówi: To magiczna różdżka, która wskazuje, kto będzie dzisiaj skakał. Powie nam też, ile razy. Dzieci zamierają
            w bezruchu. N. mówi: Raz, dwa, trzy, podskocz ty…, patykiem wskazuje jedną osobę i dodaje np.: …dwa razy na jednej nodze.
             x Zabawa matematyczna „Ile babeczek?”. N. zabiera chętne dzieci do piaskownicy. Wykonuje babki z piasku. Dzieci
            kolejno przeliczają, zaczynając od prawej do lewej strony (N. prosi o wskazanie prawej ręki) i odwrotnie (prosi o wskazanie
            lewej ręki). Za każdym kolejnym razem dodaje lub usuwa babki z piasku.
   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93