Page 94 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 94
92 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Październik
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
Temat: Poznajemy cyfrę 2.
Cele:
p
oznanie cyfry 2
wskazywanie części ciała
kształtowanie sprawności manualnej
a
ktywizowanie zmysłu dotyku
ć
wiczenie koordynacji i równowagi
doskonalenie umiejętności określania położenia i przeliczanie przedmiotów.
Pomoce: kasztany, lina, pudełko z piaskiem, krzesło, kredki, klej, materiały do wyklejania, KP1.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa z nauką rymowanki. Dzieci powtarzają słowa i wykonują odpowiednie ruchy.
Uszko prawe, uszko lewe – uważnie słuchamy. – wskazywanie prawego, potem lewego ucha
Oczko prawe, oczko lewe – w górę spoglądamy! – kierowanie wzroku do góry
Jedna nóżka, druga nóżka – skaczą dziś po krętych dróżkach. – przeskakiwanie z nogi na nogę
Ręka lewa, ręka prawa… to dopiero jest zabawa! – podnoszenie lewej, potem prawej ręki.
2. Dzieci siadają w kole. N. recytuje wierszyk, manipulując kasztanami.
Wiewiórka i kasztany
Skakała wiewiórka leśną polaną
i przyglądała się kasztanom .
Jeden… pac! I drugi pac!
Ach! Kasztanów cały plac!
Lecz wiewiórka nasza mała
tylko dwóch potrzebowała .
3. Omówienie treści wierszyka. Dzieci opowiadają, co robiła wiewiórka. N. zadaje pytania pomocnicze: Gdzie wiewiórka
skakała? Czemu się przyglądała? Ile kasztanów spadło? Czy wiemy, ile już leżało na ziemi (placu, wolnej przestrzeni na
leśnej polanie)? Czy określenie „cały plac” to dużo czy mało? Ile kasztanów potrzebowała wiewiórka? Jak myślicie, dlaczego
potrzebowała tylko dwóch?
4. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Ciepło – zimno”. Ochotnik ustawia się na środku sali i zasłania oczy. N. i dzieci cho-
wają 2 kasztany w miejscach niewidocznych (np. w koszyku, pod stołem). Wybrana osoba odsłania oczy – jej zadaniem
jest odnalezienie kasztanów. Dzieci wraz z N. podpowiadają, mówiąc: Ciepło, coraz cieplej, gorąco (w miarę zbliżania się
do celu) lub Zimno, mroźnie, lodowato (gdy poszukujący się oddala). Na koniec następuje przeliczenie znalezionych
kasztanów.
5. Prezentacja na tablicy cyfry 2. N. pyta dzieci, co przypomina im kształt cyfry. Ochotnicy podają propozycje.
6. Ćwiczenie relaksacyjne „Dwójkowy pociąg”. Dzieci ustawiają się jedno za drugim – w pociągu. Próbują kreślić palcem
na plecach kolegi cyfrę 2.
7. Zabawa ćwicząca koordynację ruchową i równowagę „Dwójka na linie”. N. na dywanie układa z liny cyfrę 2. Dzieci
dobie rają się w pary. Jedna osoba przechodzi po linie od początku do końca (zgodnie z zasadą pisania dwójki). Druga
osoba jest pomocnikiem – asekuruje. Później następuje zmiana ról.
8. Dzieci w parach na dywanie układają z kasztanów cyfrę 2.
9. Zabawa ruchowa „Po dwa”. N. wyznacza każdemu z dzieci zadanie, np.: Przynieś, proszę, dwa talerzyki. Odszukaj w sali
dwa różowe klocki. Podskocz dwa razy. Narysuj palcem w powietrzu dwie kreski. Zaklaszcz w dłonie dwa razy.
10. Zabawa „Na, pod, za, przed”. N. ustawia na środku sali krzesło. Mówi zdania, a wybrane dzieci mają sprawić, aby były
on zgodne z rzeczywistością, np.: Na krześle leżą dwa klocki. Dwie kredki znalazły się przed krzesłem. Pod krzesłem
ukryły się dwa misie.
11. Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 1, s. 42). Dzieci kolorują lub wyklejają, np. bibułą, szablon cyfry 2. Następnie
prowadzą palcem po jej kształcie i próbują narysować ją w powietrzu. Na koniec wskazują na ilustracji to, co występuje
po dwa (dwa drzewa, dwa kasztany, dwa jeże, dwie wiewiórki, dwa grzyby, dwoje oczu Trampolinka, dwie ręce…).