Page 106 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 106
104 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Październik
Wtorek temat: Jesienny wir.
Zapis w dzienniku:
Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa z klasyfikowaniem „Guziczki”. Wykonanie ćwiczeń w KP1 – doskonalenie
sprawności manualnych, umiejętności określania kierunków i liczenia. Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII. Wykonanie ćwi-
czenia w KP1 – przeliczanie, porównywanie i kolorowanie. Układanie jesiennych puzzli. Zabawa doskonaląca równowagę
„Woreczek na głowie”.
obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 8, 12, 14, 15
Zajęcia główne: 1. Eksperymentowanie – jesienny wir. Zabawy przy muzyce: „Taniec liści”, „Taniec pór roku”. Wyko-
nanie eksperymentu: rozpraszanie kolorów w tłuszczu płynem do mycia naczyń. Malowanie techniką „mokre na
mokrym”. ▶ 2. Zajęcia ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw V.
obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 8; IV 1, 2, 5, 7, 8, 11, 13, 19
Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Pogoń piłki”. Rysowanie kresek patykiem.
obszary z podstawy programowej: I 2, 5, 7, 8, 9; III 5; IV 8; 18
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa z klasyfikowaniem „Guziczki”. N. rozkłada każdemu dziecku po garści guzików zróżnicowanych pod względem
wielkości i koloru. Zadaniem dzieci jest pogrupowanie ich ze względu na rozmiar, a następnie – na kolor.
x Wykonanie ćwiczeń w KP1 (ćw. 1 i ćw. 2, s. 52) – rysowanie i kolorowanie instrumentów, kolorowanie wagonów,
których pociągi jadą w prawą stronę, wskazywanie pociągu z największą liczbą wagonów.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 3, s. 53) – przeliczanie, porównywanie i kolorowanie krążków piramidki.
x Układanie jesiennych puzzli. Dzieci rysują na kartce przedmiot, który kojarzy im się z jesienią. Gdy rysunek jest gotowy,
N. przecina go na trzy kawałki. Dzieci umieszczają rozcięty obrazek w kopercie. Następnie wymieniają się kopertami
z kolegami i układają puzzle.
x Zabawa ruchowa doskonaląca równowagę „Woreczek na głowie”. N. dzieli dzieci na dwie grupy, które ustawiają się w rzędach
przed wyznaczoną linią startową. Zadaniem każdego uczestnika jest przeniesienie woreczka na głowie w taki sposób,
aby z niej nie zleciał.
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: eksperymentowanie.
Temat: Jesienny wir.
Cele:
ozwijanie percepcji wzrokowej
r
u
wrażliwianie na przestrzeganie zasad podczas przeprowadzania doświadczenia
w
drażanie do uważnego obserwowania
trwalenie wiadomości dotyczących pór roku
u
kształtowanie twórczej postawy.
Pomoce: kartki bloku rysunkowego, pędzelki, podkładki, miseczki, mleko, barwniki spożywcze, patyczki do uszu,
płyn do mycia naczyń, nagranie spokojnej muzyki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa taneczna przy muzyce „Taniec liści”. N. włącza spokojny utwór muzyczny. Prosi dzieci, żeby wyobraziły sobie,
że są listkami, które unoszą się delikatnie na wietrze. Dzieci poruszają się po sali adekwatnie do charakteru muzyki.
Gdy nagranie cichnie, liście opadają – dzieci kładą się na podłogę.