Page 110 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 110

108  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Zadania popołudniowe
             x Zabawa naśladowcza, rozwijająca orientację przestrzenną „Przejażdżka”. Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach. Pierwsze
            osoby stają się kierowcami – kierują samochodem/autobusem pełnym pasażerów. Kierowcy reagują na komendy N.:
            Proszę pojechać pod regał z książkami i zatrzymać się tam. Kolejny przystanek będzie obok regału z samochodami itp.
             x Zabawa słuchowa „Rodzynkowe rytmy”. N. rozdaje każdemu dziecku rodzynki. Następnie rozpoczyna grę na trójkącie.
            Dzieci mają za zadanie ułożyć tyle rodzynek, ile dźwięków usłyszały.
             x Zabawa ruchowa „Równoważnia”. Dzieci ustawiają się w rzędzie i kolejno przechodzą po rozłożonej wstążce.


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Co będzie dalej?
          Cele:
            drażanie do skupiania uwagi na rytmach
            w
            kształtowanie umiejętności zauważania i kontynuowania powtarzających się sekwencji w układzie
            abywanie umiejętności kodowania regularności rytmicznej
            n
            r
            ozwijanie kreatywności poprzez układanie szlaczka z figur geometrycznych.
               Pomoce: papierowe figury geometryczne, flamastry, papier kolorowy, blok techniczny, klej, nożyczki.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa integrująco-słuchowa „Dzieci się witają”. Dzieci przemieszczają się po sali, na znak N. – np. uderzenie w tambu-
            ryn – podają sobie dłonie, mówiąc: Miło cię widzieć, lub witają się poprzez dotknięcie kciuków: Kciuki się witają.
          2.  Rozmowa kierowana dotycząca układania rytmów. N. na tablicy pokazuje figury geometryczne ułożone w pewnym
            rytmie (np.: trójkąt, trójkąt, koło, kwadrat, trójkąt, trójkąt, koło, kwadrat). Dzieci wskazują sekwencję, która się powtarza,
            i kontynuują ciąg figur zgodnie z zauważoną regularnością.
          3.  Na stolikach znajdują się kartki papieru technicznego, papier kolorowy, flamastry, klej i nożyczki. Każda osoba projektuje
            własną zagadkę rytmiczną z figur geometrycznych. Samodzielnie wycina figury z kolorowego papieru, a następnie układa
            z nich rytm i przykleja na kartce bloku technicznego. Uwaga: N. przypomina, aby sekwencja figur była powtórzona
            co najmniej raz, tak aby kolega mógł zauważyć rytm i go kontynuować. Następnie dzieci wymieniają się kartkami i kończą
            ciąg figur, wycinając i przyklejając odpowiednie kształty.
          4.  Zabawa ruchowa „Rytm”. N. dzieli dzieci na trzy grupy. Każda osoba w grupie przykleja sobie figurę, którą otrzymuje
            od N. Na tablicy znajduje się układ figur (np.: koło, trójkąt, trójkąt, koło, trójkąt, trójkąt). Zadaniem każdej drużyny jest
            ustawienie się w rzędzie według wzoru z tablicy.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Jesienny kolaż.
          Cele:
            kształtowanie twórczej postawy
            oznanie techniki plastycznej: kolażu
            p
            wzbudzanie przeżyć estetycznych
            w
            yrażanie siebie w formie ekspresji plastycznej.
               Pomoce: reprodukcje kolaży Henriego Matisse’a, kolorowe i czarno-białe gazety, kolorowe kartki papieru, klej,
               nożyczki, kolorowa bibuła, liście, flamastry.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa słowna „Opowiadamy bajkę”. Dzieci siedzą w kręgu i kolejno wymyślają dalszy ciąg opowieści. N. rozpoczyna:
            Nadeszła już jesień, w parku pojawiły się złociste liście…
          2.  Zapoznanie dzieci z twórczością Henriego Matisse’a, artystą tworzącym techniką kolażu. Prezentacja wybranych dzieł.
            Opowiedzenie o charakterystycznych cechach kolażu (formowanie kompozycji z różnych materiałów).
          3.  Praca plastyczna techniką kolażu „Jesienne widoki”. Dzieci wybierają z gazet ciekawe ilustracje pasujące do jesiennej
            scenerii. Wycinają je i przyklejają na kartkę papieru. Dorysowują elementy lub doklejają różnego rodzaju materiał
            (np.: liście jesienne, wycinanki z bibuły lub z czarno-białych gazet), aby powstał kolaż.
          4.  Wspólne sprzątanie i prezentacja prac.
   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115