Page 111 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 111

TYDZIEŃ 8  •  Pobaw się ze mną  •  109



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa „Gdzie jest robot?”. N. ukrywa sylwetę robota w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci mają za zadanie ją odszukać.
              x Zabawa ruchowa z użyciem liny „Siłacze”. Dzieci dzielą się na dwie drużyny i stają naprzeciwko siebie. Chwytają za linę.
              Na znak N. zaczynają przeciąganie. Wygrywa drużyna, której uda się przeciągnąć przeciwników na swoją część.



            Piątek    temat:  Moje zabawki.



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zagadki słowne „Jaka to zabawka?”. Zabawa dramowa „Sklep z zabawkami”.
            Ćwicze nia poranne – Zestaw VIII. Ćwiczenie oddechowe „Bibułka”. Zabawa konstrukcyjna „Zwierzaki z klocków”. Zabawa
            ruchowa rzutna „Rzut kamieniem do kałuży”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 9; IV 1, 2, 5, 11

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczne – moja przytulanka. Powitanie zabawą „Iskierka przyjaźni”. Pogadanka o zabaw-
            kach dla osób w różnym wieku. Zabawa „Co dla kogo?” – przyporządkowywanie osób do zabawek. Zabawa naśladowcza
            „Szyjemy”. Rozmowa na temat „Kiedy mi smutno, to...”. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Misie”. Wykonanie projektu
            „Moja przytulanka”.   ▶  2. Zajęcia ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VI.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 8; II 3, 7; III 2, 5; IV 1, 20

            Zajęcia w ogrodzie: „Moja ulubiona zabawka” – rysowanie patykiem na ziemi. Zabawa z chustą animacyjną „Kolorowa piłka”.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5, 7, 9; III 5; IV 8, 18



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zagadki słowne „Jaka to zabawka?”. N. opisuje wybraną zabawkę znajdującą się w sali przedszkolnej. Zadaniem dzieci
              jest odgadnięcie nazwy zabawki.
              x Zabawa dramowa „Sklep z zabawkami”. Dzieci wyznaczają sobie role: kupujących i sprzedawców. Organizują sklep,
              wykorzystując przedszkolne zabawki. Odgrywają scenki, po czym zamieniają się rolami.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Ćwiczenie oddechowe „Bibułka”. Każda osoba umieszcza pasek białej bibuły na dłoni i zdmuchuje go.
              x Zabawa konstrukcyjna „Zwierzaki z klocków”. Dzieci układają z klocków zwierzątka różnej wielkości.
              x Zabawa ruchowa rzutna „Rzut kamieniem do kałuży” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
            Temat: Moja przytulanka.
            Cele:
              oznawanie funkcji zabawek
              p
              r
              ozwijanie logicznego myślenia
              kształtowanie kreatywnej postawy
              p
              oznawanie sposobów radzenia sobie ze smutkiem.
                 Pomoce: zabawki, ilustracje osób w różnym wieku, blok rysunkowy, kolorowe kredki.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa na powitanie „Iskierka przyjaźni”.
   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116