Page 108 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 108

106  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Zadania popołudniowe
             x Praca plastyczna „Wesołe paluszki”. Dzieci odrysowują swoją dłoń. Następnie ozdabiają kredkami każdy odryso wany
            palec w inny sposób.
             x Zabawa ruchowa „Sałatka owoców”. Dzieci siedzą w kręgu. N. przyporządkowuje każdej osobie nazwę owocu. Gdy N.
            wymienia poszczególne owoce, dzieci z danej grupy zamieniają się miejscami. Na hasło: Sałatka owocowa wszyscy uczest-
            nicy zabawy zajmują inne miejsca.
             x Zabawa ruchowa skoczna „Utrudnione skoki w parach” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia techniczno-plastyczne.
          Temat: Roboty i robociki.
          Cele:
            kształtowanie umiejętności wypowiadania się i słuchania innych
            doskonalenie umiejętności tworzenia kompozycji z różnego materiału technicznego
            obudzanie inwencji twórczej
            p
            r
            ozwijanie sprawności manualnej.
               Pomoce: pudełka papierowe (duże i małe), kawałki miękkiego drutu, kolorowe kartki, folia aluminiowa, klej,
               nożyczki, taśma.

          Przebieg zajęć:
          1.  Powitanie pogadanką o ulubionych zabawkach. N. zachęca dzieci, aby kolejno powiedziały, czym najbardziej lubią się
            bawić (jaka jest ich ulubiona zabawka i dlaczego akurat ta). N. wychwytuje odpowiedzi dotyczące zabawek interaktywnych,
            elektronicznych, sterowanych, zwłaszcza robotów. Pyta dzieci, czy znają bajki lub filmy, w których występują roboty,
            czy chciałyby mieć robota, jak on mógłby wyglądać itp. N. zaprasza dzieci do zabawy.
          2.  Zabawa ruchowa „Roboty”. Dzieci poruszają się swobodnie po sali. Na hasło N.: Roboty dzieci wykonują sztywne ruchy
            rąk i nóg, naśladując roboty.
          3.  Praca techniczno-plastyczna „Robociki”. Dzieci ze zgromadzonych pudełek papierowych i kawałków drutów konstruują
            małe roboty, ozdabiają je kolorowym papierem i folią aluminiową. Nadają im imiona.
          4.  Praca techniczno-plastyczna „Duży Robot”. Cała grupa z dużych kartonów konstruuje wspólnie robota.
          5.  Sprzątanie miejsc pracy.
          6.  Prezentacja prac. Porównywanie robotów pod względem wielkości, szerokości i koloru.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Roboty i ufoludki.
          Cele:
            kształtowanie uważnego słuchania
            r
            ozwijanie aparatu mowy
            r
            ozwijanie wyobraźni ruchowej i świadomości swojego ciała
            doskonalenie reakcji na charakter muzyki.
               Pomoce: ilustracja przedstawiająca robota, zdjęcie startującej rakiety, CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wprowadzenie. N. zaprasza dzieci do kosmicznej zabawy. Sprawdza, czy dzieci wiedzą, co to są: rakieta, lot kosmiczny,
            planety, ufoludki i roboty. Udziela ewentualnych wyjaśnień.
          2.  Zabawa dykcyjna „Lot rakietą”. N. opowiada, a dzieci powtarzają za nim wszystkie gesty i odgłosy.
            Uwaga, uwaga! Pilot rakiety kosmicznej proszony jest o zajęcie miejsca! Zaczynamy odliczanie: 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1!
            Start!!! (N. klepie otwartymi dłońmi po udach, imitując odgłos rozgrzewających się silników na głosce dżżż…; następnie
            na głosce mmmm… uderza na przemian pięściami w klatkę piersiową; na koniec wypowiada wybuchowo pfff! z jedno-
            czesnym uniesieniem złączonych dłoni). Tu wieża kontrolna, pilot rakiety proszony o sprawdzenie działania instrumen-
            tów pokładowych! Sprawdzamy anteny przednie: pi, pi, pi, pi, pi (ruch dłoni przed sobą, ręce proste w łokciach), anteny
            boczne: szszsz… (ręce na boki, skrętny ruch dłoni) i górne: iii-uuu-iii-uuu (ręce w górze, skręty dłoni). Lecimy: wwww…
            Przed nami jakaś planeta. Lądujemy! Ooo! Witają nas ufoludki: Ti tu ti te te? Te ti ta! Może im coś zaśpiewamy? Ale tak,
   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113