Page 105 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 105

TYDZIEŃ 8  •  Pobaw się ze mną  •  103



            4.  Omówienie treści. N. zadaje pytania: Co odbyło się w przedszkolu? Jak miały na imię przedszkolaki uczestniczący w balu?
               Za kogo się przebrali? Dlaczego Iga zbierała pióra? Dlaczego musi uszyć akurat dwa pióropusze?
            5.  Zabawa „Coś na i”. Dzieci raz jeszcze wymieniają imiona występujące w wierszyku, ale tylko te, które zaczynają się
               na I (Irek, Iga, Iwonka). N. zachęca dzieci, aby poszukały więcej takich imion (np.: Ignacy, Ilona, Iza). Następnie dzieci wy-
               mieniają pozostałe słowa z tekstu na i: impreza, indyk, igła, Indianin, Indianka.
            6.  „Zwierzę na i” – poznanie wyglądu indyka i iguany. N. mówi, że zwierząt na i nie jest dużo. Oprócz indyka jest np. iguana.
               Dzieci oglądają zdjęcia zwierząt i swobodnie się wypowiadają na ich temat. N. krótko opisuje iguanę: To jaszczurka,
               możemy ją spotkać w zoo. Na wolności żyje w ciepłych krajach. Wyglądem przypomina małego smoka.
            7.   Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 1, s. 50). Trampolinek mówi: Tak, iguana to ciekawe zwierząt, ale nasz rodzimy indyk
               jest równie interesujący i imponuje wyglądem. Wiem, bo takiego spotkałem i też gubił pióra. Zobaczcie sami w waszych
               „Kartach pracy”. Dzieci przy stolikach przyglądają się ilustracji, swobodnie wypowiadają i kolorują lub wyklejają literę I.
               Na koniec wodzą palcem po szablonie i rysują literę w powietrzu.
            8.   Praca plastyczna „Dumny indyk”. Dzieci wykonują indyka z materiałów zgromadzonych na stoliku: plasteliny, liści
               i niełuskanych ziaren.
            9.   Porządkowanie miejsc pracy. Wspólna prezentacja i omówienie plastelinowych indyków.
            10.  Zabawa ruchowa „Raz, dwa, trzy – indyk patrzy!”. N. wybiera ochotnika, który staje się indykiem. Dzieci chodzą ryt-
               micznie po sali, natomiast indyk stoi tyłem do grupy. Gdy wypowiada: Raz, dwa, trzy – indyk patrzy! i odwraca się, dzieci
               zatrzymują się w bezruchu. Jeżeli ktoś się poruszy, odchodzi na bok. Ostatnia osoba, która zostanie, staje się indykiem.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
            Temat: Fartuszki dla ropuszki.
            Cele:
              w
              drażanie do wyrażania swoich myśli związanych z wysłuchanym tekstem
              r
              ozwijanie wyobraźni podczas tworzenia pracy plastyczno-technicznej
              ozwijanie percepcji wzrokowej.
              r
                 Pomoce: blok techniczny, kolorowe materiały, nożyczki, klej, papierowe koła i trójkąty.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa „Co będzie dalej?”. N. rozkłada wycięte koła i trójkąty w określonym rytmie. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie,
              jaki jest dalszy ciąg figur.
            2.  Wysłuchanie utworu Doroty Gellner Ropuszki.


                  Ropuszki

              Przybiegły do jeża pyzate ropuszki .
                 – Masz igły, więc uszyj ropuszkom fartuszki! Fartuszki na brzuszki! Leciutkie jak puszek! Na każdym fartuszku wyhaftuj
              kwiatuszek!
                 Jeż spojrzał i pisnął:
                 – Paskudne leniuszki! Pożyczę wam igły i szyjcie fartuszki!
                 Już siedzą ropuszki na szarych poduszkach, trzymają igiełki w ropuszych paluszkach . Na każdym fartuszku haftują
              kwiatuszek, a jeż śpi zwinięty w kolczasty kłębuszek .
                                                                                               Dorota Gellner


            3.  Rozmowa na temat treści wiersza. N. kieruje pytania do dzieci: Od kogo ropuszki pożyczyły igły? Co haftują na fartuszkach?
              Co się stało z jeżem?
            4.  Praca plastyczna „Fartuszki dla ropuszki”. Dzieci na kartkach papieru projektują fartuszek z kwiatkami, wykorzystując
              skrawki materiałów.
            5.  Wspólne sprzątanie i prezentacja prac.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa ruchowa skoczna „Hula-hoop”. Dziecko wchodzi do hula-hoop, trzymając koło na wysokości pasa. Następnie
              na sygnał N. rozpoczyna skakać – wyskakuje z koła i do niego wskakuje.
              x Zabawy dowolne z wykorzystaniem sprzętu terenowego.
   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110