Page 124 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 124

122  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad


          Cele:
            w
            drażanie do uważnego słuchania i poszukiwania odpowiedzi na postawione pytania
            r
            ozwijanie aktywności twórczej
            b
            udzenie zainteresowania zjawiskami przyrody.
               Pomoce: tamburyn, ilustracje przedstawiające krajobraz w czasie lub/i po deszczu, wstążki, kartki papieru, papier
               kolorowy, klej.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa muzyczno-ruchowa „Srebrny deszczyk”. Dzieci chodzą po sali zgodnie z rytmem wygrywanym przez N. na tam-
            burynie. N. raz gra umiarkowanie, a raz zwiększa tempo – dzieci dostosowują swoje ruchy do słyszanych dźwięków.
          2.  Wysłuchanie wiersza Doroty Gellner Deszcz.


                Deszcz

             Dzień był srebrny                    W srebrne nici             Zaplątałam się po uszy!
             i deszczowy                          i tasiemki,                Kto mnie teraz
             i deszcz padał                       w brylantowy               z miejsca ruszy?
             brylantowy .                         sznurek cienki,                             Dorota Gellner
             Każdy się przed deszczem chował,     w mokre wstążki,
             tylko mnie ktoś zaczarował .         w srebrną wełnę,
             Stałam na tym deszczu,               w srebrne sieci
             stałam,                              deszczu pełne .
             aż w ten deszcz się zaplątałam!


          3.  Omówienie treści utworu. Zwrócenie uwagi na charakterystyczne zjawiska pory roku. Krótkie wyjaśnienie, skąd się bierze
            deszcz. Wspólne opisywanie krajobrazu (scenerii miasta, ogrodu przedszkolnego) w trakcie i po deszczu (na podstawie
            ilustracji i własnych doświadczeń).
          4.  Przedstawienie graficzne bohaterki wiersza na kartkach papieru za pomocą wydzieranki i kolorowych wstążek.
          5.  Wspólne sprzątanie i omówienie prac.
          6.  Zabawa ruchowa z użyciem wstążki „Wstążkowy deszczyk”. Każde dziecko otrzymuje wstążkę, którą manipuluje
            podczas wydawanych przez N. komend. Gdy N. mówi: Delikatny deszczyk, dziecko lekko porusza wstążką od dołu
            do góry, natomiast gdy zmienia się charakter deszczu (na hasło: Ulewa), dziecko bardzo energicznie i w różne strony
            macha wstążką.
          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczno-plastyczne.
          Temat: Kalosze na deszcz.
          Cele:
            b
            udzenie zainteresowania pięknem otaczającego świata
            u
            trwalenie wiadomości na temat pór roku
            r
            ozwijanie aktywności twórczej
            ć
            wiczenie sprawności manualnej.
               Pomoce: blok techniczny, flamastry, folia aluminiowa, folia spożywcza, włóczka, kolorowe kartki papieru, nagranie
               odgłosu deszczu.
          Przebieg zajęć:
          1.  Opowieść ruchowa „W deszczowe popołudnie”. N. opowiada dzieciom historię. Dzieci przestawiają ją, wykonując
            odpowiednie ruchy.

               To była sobota. Franek właśnie kończył porządki w swoim pokoju. Zostało jeszcze odkurzanie. Chwycił za rurę odkurzacza,
            włączył go i poodkurzał dywan.
               Spojrzał przez okno. Padał jesienny deszczyk, ale na zewnątrz było na tyle przyjemnie, że postanowił wyjść z domu.
            Włożył ciepłą bluzę, kurtkę przeciwdeszczową, czapkę i gumowe kalosze. Rozłożył parasolkę, aby sprawdzić, czy po ostatnim
            silnym wietrze nie uszkodziła się. W porządku. Druty nie były połamane. Wziął jeszcze smycz dla psa. Reks już czekał
            i merdał ogonem. Chłopiec pożegnał się z rodzicami, otworzył drzwi i wyszedł. Reks zaszczekał. No tak, zapomniał zamknąć
            za sobą drzwi! Wrócił się i zamknął je na klucz.
   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129