Page 128 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 128

126  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          Zadania popołudniowe
             x Utrwalanie umiejętności sznurowania butów (KA, k. 3) (zob. TYDZIEŃ 2, Piątek).
             x Zabawa słowna „Co ma u?” – dzieci siedzą w kole i kolejno podają słowa, które zawierają głoskę u.
             x Zabawa ruchowa z elementem równowagi „Jesienna kałuża”. N. na dywanie rozkłada szeroką wstążkę w kształcie dużej
            kałuży. Zadaniem każdego dziecka jest przejście po wstążce, przykładając nogę za nogą w taki sposób, aby nie dotknąć
            dywanu.



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
          Temat: My się wcale nie nudzimy!
          Cele:
            doskonalenie sprawności rąk
            kształtowanie spostrzegawczości
            u
            trwalenie wiadomości o jesieni.
               Pomoce: chusteczka, farby, flamastry, kredki, nożyczki, papier kolorowy, plastelina, klej, dziurkacz, sznurek, gazeta,
               szarfy w różnych kolorach, bębenek, KA.

          Przebieg zajęć:
          1.  Powitanie pogadanką na temat „Kiedy za oknem mokro i szaro…”. Dzieci kolejno podają swoje pomysły. Mówią, co zwykle
            robią w domu, gdy na dworze pada, lub co chciałyby robić.
          2.  Zabawa ruchowa „Moja chusteczka”. Dzieci ustawiają się w kręgu. Do środka wchodzi się ochotnik, który w ręku trzyma
            chusteczkę i wydaje komendy kolegom. Zadaniem dzieci jest odwzorowanie jego ruchów. Np. Chusteczka wędruje
            do góry i dwa razy macham ją. Szybciutko na dół i zamiatam nią podłogę. Rozłóż rączki i się okręćmy, pomachaj prawą
            rączką i lewą rączką. Teraz wybieram ciebie i pokaż, proszę, jeszcze raz to co ja.
          3.  Zabawa plastyczna „Kolorowe liście”. Dzieci wykonują kartę z KA (k. 8). Wycinają liście po przerywanej linii. Następnie
            ozdabiają szablony, wykorzystując według własnych pomysłów zgromadzone materiały plastyczne, np.: kolorują, malują
            farbami, wyklejają papierem kolorowym lub wylepiają plasteliną.
          4.  Dzieci z pomocą N. podpisują na odwrocie swoje liście. Następnie N. robi w liściach dziurki i nawleka na sznurek prace
            dzieci. Sznurek z liśćmi wywiesza w sali lub na korytarzu.
          5.  Wspólne sprzątanie.
          6.  Gra w parach lub w małych grupach „Jesienne memory” (z wykorzystaniem kartoników z KA; zob. TYDZIEŃ 4, Ponie-
            działek).
          7.  Zabawa muzyczna „Szeleszczące liście...”. N. rozdaje każdej osobie kartkę gazety. Zadaniem dzieci jest tak manipulować
            gazetą, aby uzyskać odgłos szeleszczących liści.
          8.  Zabawa rytmiczno-ruchowa „Taniec liści”. N. każdej osobie wręcza listek w jednym z trzech kolorów (żółtym, czerwonym
            lub pomarańczowym). Na dywanie rozłożone są trzy szarfy w tych samych kolorach. Dzieci poruszają się zgodnie
            z rytmem wygrywanym przez N. na bębenku. Na przerwę w muzyce każde dziecko wchodzi do szarfy w takim kolorze,
            w jaki jest jego listek.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Kalosze lubią deszcz, my też.
          Cele:
            drażanie do uważnego słuchania
            w
            kształtowanie poczucia rytmu
            r
            ozwijanie wyobraźni słuchowej i ruchowej
            r
            ozwijanie inwencji twórczej
            doskonalenie umiejętności reagowania ruchem na dźwięki
            n
            auka piosenki Spacer po dywanie.
               Pomoce: kalosze dzieci (tyle par, ile dzieci), misie-przytulanki, CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Słuchanie piosenki Spacer po dywanie (CD). N. prosi dzieci o uważne słuchanie treści piosenki, którą za chwilę odtworzy.
            Po wysłuchaniu prowadzi rozmowę kierowaną z dziećmi. Przykładowe pytania: O czym była ta piosenka? Kto szedł
   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133