Page 133 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 133
TYDZIEŃ 9 • Jesienny deszcz • 131
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa integrująca „Jesienny humor”. Dzieci siedzą w kręgu i wybierają ochotnika, który ma rozśmieszyć grupę
za pomocą mimiki twarzy. Jeżeli ktoś pierwszy się zaśmieje, zamienia się miejscami z ochotnikiem.
x Zabawa w kole „Niebieski krokodyl”. Dzieci siedzą w kręgu i przekazują sobie dowolną maskotkę (np. niebieskiego
krokodyla), opowiadając o nim historię. Każda osoba dodaje jedno zdanie. Np.: Dawno, dawno temu żył sobie niebieski
krokodyl. W wolnym czasie uwielbiał pływać po atramentowych rzekach…
x Ćwiczenia poranne – Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Praca plastyczna „Jesienne drzewo”. Wydzieranie z wycinanek jesiennego drzewa z uwzględnieniem barw jesiennych.
x Zabawa dowolna z użyciem klocków.
x Zabawa ruchowa rzutna „Rzuty do tarczy” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne z wykorzystaniem tekstu literackiego.
Temat: Jesienna zakładka.
Cele:
r
ozwijanie aktywności twórczej
w
drażanie do uważnego słuchania tekstów literackich
warzanie okazji do czerpania radości ze wspólnej zabawy.
t
s
Pomoce: kartki, blok techniczny, kredki, brokaty, wstążki, klej, nożyczki, bibuła, skrawki materiałów,
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Dzieci stoją w kole i trzymają się za ręce. Kolejno odliczają do dwóch. N. hasło: Jedynki lub Dwójki wywołane
dzieci kucają, cały czas trzymając za ręce sąsiadów po bokach.
2. N. nawiązuje do rozmowy o pomysłach na jesienne deszczowe dni. Dzieci krótko przypominają, co można w takim czasie
robić. N. przypomina, że jednym ze sposobów jest czytanie/oglądanie książek. Zaprasza do wysłuchania pewnej zabawnej
historii. N. czyta tekst Doroty Gellner Sąsiadka i zakładka.
Sąsiadka i zakładka
Sąsiad książkę dał sąsiadce . Książkę z myszą na okładce . Miauknął kocur:
– Koniec spania! Mamy coś do poczytania!
Łypnął okiem na sąsiadkę i pazury wbił w okładkę . Pędzi pudel jak szalony .
– Będę czytał z drugiej strony!
Już czytają książkę razem . Wiersz wygryźli . I obrazek . Szczeka pudel:
– O! Zakładka! Cała z futra! Na niej łatka!
Już w zakładkę zęby wbił . . . A to ogon kota był!!!
Przyszedł sąsiad do sąsiadki . Patrzy . . . książka bez okładki! A pod stołem we łzach tonie kocur z plastrem na ogonie!
Dorota Gellner
3. Rozmowa na temat treści utworu. Opisywanie zakładki.
4. Stworzenie książeczki obrazkowej na podstawie utworu Sąsiadka i zakładka. Dzieci otrzymują kartkę A4, którą zagi nają
na pół. Za pomocą kredek, brokatów oraz wstążek ozdabiają według własnego pomysłu.
5. Praca plastyczna „Mięciutka zakładka”. Wykonanie zakładki w kształcie ogona z kuleczek bibuły i skrawków materiałów.
6. Wspólne sprzątanie i prezentacja prac.
7. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Uciekaj, myszko, do dziury”. Dzieci przemieszczają się po kole, śpiewając popularną piosenkę.
N. wybiera dwie osoby do ról kota i myszki. Pozostają one poza kołem. Podczas piosenki mysz ucieka przed kotem
i chowa się do dziury (wchodzi do koła).
Uciekaj, myszko, do dziury, bo ciebie złapie kot bury, Do dziury, myszko, do dziury, by cię nie złapał kot bury,
a jak cię złapie kot bury, to cię obedrze ze skóry. bo jak cię złapie w pazury, to już nie wrócisz do dziury.