Page 132 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 132

130  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          4.  Rozmowa na temat treści utworu. Dzieci odpowiadają na pytania N., np.: O czym mowa w wierszu? Jak wygląda wiatr?
            Jaki charakter miał wiatr w wierszu? Czy był lekki, delikatny czy silny, porywisty?
            Dzieci wspólnie zastanawiają się, co to jest wiatr. N. weryfikuje i podsumowuje wypowiedzi dzieci: Wiatr to ruch
            powietrza.
          5.  Zabawa ruchowa „Wietrzne materiały”. Dzieci otrzymują bawełniane materiały, które wprawiają w ruch zgodnie
            z instrukcją N.: Na początku wieje delikatny wietrzyk… Coraz mocniejszy się staje... i nagle bardzo mocno się rozszalał!
            Powolutku ustaje i się wycisza...
          6.  Praca plastyczna „Wietrzyk”. Dzieci przedstawiają wiatr, przyklejając torebki plastikowe do kartek bloku technicznego.
          7.  Wspólne sprzątanie i prezentacja prac.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia techniczno-plastyczne.
          Temat: Jesienne grzechotki.
          Cele:
            kształtowanie kreatywnej postawy wobec nowych wyzwań plastyczno-technicznych
            doskonalenie umiejętności odtwarzania podanego rytmu
            drażanie do samodzielnego tworzenia akompaniamentu do utworu muzycznego.
            w
               Pomoce: żołędzie, plastikowe butelki, kolorowe kartki, klej, taśma, nożyczki, wykałaczki, CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa ruchowa „Powtarzamy dźwięki”. Dzieci poruszają się po sali i obserwują zachowanie N., które muszą odtworzyć.
            Np.: N. zaczyna klaskać w dłonie, tupać o podłogę, skakać na jednej nodze.
          2.  Praca plastyczno-techniczna „Grzechotka z żołędzi”. Dzieci wkładają do butelek plastikowych żołędzie. Zakręcają
            butelki, a następnie oklejają ją według własnych pomysłów.
          3.  Wspólne sprzątanie i prezentacja instrumentów.
          4.  Dzieci grają na swoich grzechotkach w trakcie śpiewania piosenki Spacer po dywanie wraz z odtwarzanym akompania-
            mentem (CD).



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Budowanie dowolnych konstrukcji z piasku.
             x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego.
             x Obserwacja przyrody.



          Piątek    temat:  Książka z zakładką.



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa integrująca „Jesienny humor”. Zabawa w kole „Niebieski krokodyl”.
          Ćwiczenia poranne – Zestaw IX. Praca plastyczna „Jesienne drzewo”. Zabawa dowolna z użyciem klocków. Zabawa ruchowa
          rzutna „Rzuty do tarczy”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 8, 9; II 3; III 1, 2, 5; IV 11

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczne z wykorzystaniem tekstu literackiego – jesienna zakładka. Powitanie
          zabawą w kole. Wysłuchanie utworu Doroty Gellner Sąsiadka i zakładka. Rozmowa na temat treści utworu. Stworzenie
          książeczki obrazkowej. Praca plastyczna „Mięciutka zakładka”. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Uciekaj, myszko,
          do dziury”.   ▶  2. Zajęcia ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VIII.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 2, 5, 7, 8; IV 2, 3, 4, 5, 8, 19

          Zajęcia w ogrodzie: Obserwacja chmur na niebie. Zabawa w parach „Kto dalej skoczy?”.
            obszary z podstawy programowej: I 2, 5; II 11; III 5; IV 2, 18
   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137