Page 137 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 137
TYDZIEŃ 10 • Ciekawe, dlaczego… • 135
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Ćwiczenie percepcji słuchowej i reakcji na dźwięk. N. wybiera dwa instrumenty, np. trójkąt i bębenek. Każdemu z nich
przypisana została odpowiednia reakcja. Na dźwięk tamburynu dzieci skaczą jak żabki. Na dźwięk trójkąta – przeska-
kują z nogi na nogę.
x Zabawa rozwijająca spostrzegawczość „Co to za obrazek?”. N. zakrywa białymi kartkami obrazki przedstawiające
zwierzęta. Kolejno powoli odsłania każdy z nich. Dzieci na podstawie fragmentów, odgadują, co znajduje się na obrazku.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa integrująca „Spotkanie pleców”. Dzieci w parach ustawiają się do siebie tyłem, opierając plecy o plecy.
Rozkładają ręce na boki, unoszą je najpierw wysoko, a później opuszczają nisko. Następnie kierują na bok raz jedną,
raz drugą rękę.
x Zabawa w parach „Jestem taki jak ty”. N. dobiera dzieci w pary. Dzieci porównują swoje cechy wyglądu (włosy, oczy itp.).
Starają się znaleźć jak najwięcej podobieństw.
x Ćwiczenie rozwijające małą motorykę „Kuleczki”. N. rozdaje dzieciom po kawałku bibuły. Każda osoba przy stoliku
przerywa bibułę na jak najmniejsze części i zwija palcami kuleczki.
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia badawcze.
Temat: Cienie na ścianie.
Cele:
kształtowanie umiejętności obserwowania
ć
wiczenie logicznego myślenia podczas wyciągania wniosków z eksperymentów
p
oznanie zasady powstawania zjawiska cienia
u
świadomienie roli światła w życiu ludzi, roślin i zwierząt.
Pomoce: klocki, latarka, KP1.
Przebieg zajęć:
1. N. przygotowuje wcześniej salę. Stara się, aby wszędzie było ciemno. Zasuwa zasłony, gasi światła. Wprowadza dzieci
w odpowiednią atmosferę.
2. Wysłuchanie recytacji wiersza.
Nocny spacer
Ciemną nocą przez ogródek spacerował leśny ludek .
Skacze kamyk po kamyku, aż tu nagle – fiku-miku! –
stłukł dwie lampki z porcelany oraz kubek farbowany .
Widzi ciemność dookoła . Myśli głośno: – Przejść nie zdołam .
Co mam zrobić w środku nocy? Gdzie poszukać mam pomocy?
Umówiłem się z kolegą, by układać nowe lego!
Nagle księżyc się pochylił, błysnął światłem i po chwili…
Bardzo skrzata rozbawiło to, co przed nim się zjawiło .
To był CIEŃ! Zgadnijcie jaki, moje miłe przedszkolaki!
3. Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu: Do kogo zmierzał leśny ludek? Co się wydarzyło po drodze?
Jak się czuł? Kto przyszedł mu z pomocą? Co rozbawiło leśnego ludka?
Dzieci wspólnie zastanawiają się, jakiego kształtu był cień, który rozbawił leśnego ludka.