Page 139 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 139

TYDZIEŃ 10  •  Ciekawe, dlaczego…  •  137



              Oliwia najlepiej ze wszystkich...
              Braciszek Wiktora ma na imię...
              Pies Dominiki wabi się...
              Dzięki tego typu zabawom N. ma szansę poznać relacje w grupie i wzmocnić więzi pomiędzy dziećmi.
              x Zabawa relaksacyjna „Odgłosy przyrody”. Dzieci kładą się na dywanie i zamykają oczy. N. wydaje dźwięki kojarzone
              z odgłosami przyrody, np.: szum drzew: Szszszsz…; opadające krople deszczu: Kap, kap, kap; silny wiatr: Łuuuu…; ćwier-
              kanie ptaków: Ćwir, ćwir; grad: stukanie opuszkami palców o podłogę.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa ruchowa „Do góry i na dół”. Dzieci biegają po sali w rytmie wygrywanym przez N. na trójkącie. Na przerwę
              w muzyce stają wysoko na palcach i siadają. Ćwiczenie wykonują jak najszybciej.
              x „Co wypływa?” – wykonywanie eksperymentów z wodą: wrzucanie do wody różnych materiałów, które opadają (kasza,
              ryż, piasek), unoszą się na wodzie (olej), mieszają się z wodą (ocet, atrament).
              x Zabawa ruchowa „Zapatrzona foczka”. Dzieci kładą się na brzuchu. Podpierają się na rękach z przodu. Głowę unoszą
              do góry, spoglądając w sufit. Tułów pozostaje nieruchomy. Po kilku sekundach kładą się swobodnie – odpoczywają.
              Ćwiczenie powtarzamy 3 razy.


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia badawcze.
            Temat: Badamy i sprawdzamy.
            Cele:
              kształtowanie umiejętności wyciągania wniosków z przeprowadzonych doświadczeń
              doskonalenie umiejętności określania cech przedmiotów
              ozwijanie zainteresowania światem
              r
              ć
              wiczenie czynności oddechowych.
                 Pomoce: piórka, kasztan, szyszka, klocek, papier, moneta, olej, szklanka z wodą, koc, kredki, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. zaprasza dzieci do koła. W środku ustawia kosz przykryty chustą, a w nim różne przedmioty, takie jak: piórko, kasztan,
              szyszka, klocek, papier, moneta. Dzieci kolejno losują przedmiot, określają jego teksturę (chropowate, gładkie, szorstkie
              itp.) oraz wagę (ciężkie, lekkie). Następnie układają przedmioty na dywanie.
            2.  Doświadczenie „Porównujemy szybkość spadania”. N. pyta, w jaki sposób można sprawdzić, które z przedmiotów
              są ciężkie, a które lekkie. Chętni podają swoje propozycje. N. poleca, aby dzieci kolejno podnosiły przedmioty i upusz-
              czały je. Wspólnie z grupą podsumowuje, że piórko leci powoli, więc jest lekkie, a cięższe przedmioty spadają zdecydo-
              wanie szybciej.
            3.  Doświadczenie „Co pływa, a co tonie?”. N. nalewa wody do pojemnika. Wyjaśnia, że ciężkość przedmiotów można
              określić, wykorzystując wodę. Np.: Olej utrzymuje się na wodzie – nie tonie; Kamyczki opadają szybko na dno; Sól opada
              powoli. Dzieci przeprowadzają doświadczenie.
            4.  Ćwiczenie oddechowe „Falujące piórko”. Dzieci otrzymują piórka. Starają się je wydmuchnąć do góry jak najwyżej.
            5.  Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 3, s. 63) – dzieci, instruowane przez N., przeprowadzają eksperymenty we własnym
              zakresie.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            III Zajęcia w ogrodzie

              x „Mapa naszego przedszkola” – rysowanie kredą po chodniku.
              x Ćwiczenie rozwijające równowagę „Wędrujące liście”. N. kładzie liść na głowę chętnej osoby. Dziecko przechodzi
              wyznaczoną trasę tak, aby liść nie zleciał z jego czapki.
   134   135   136   137   138   139   140   141   142   143   144