Page 143 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 143

TYDZIEŃ 10  •  Ciekawe, dlaczego…  •  141



            Zajęcia w ogrodzie: Zabawy w piaskownicy „Głębokie tunele”. Zabawy ze skakanką.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5, 8, 9; III 5; IV 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa w skojarzenia „Pomarańczowa marchewka”. N. wymawia nazwę koloru, a dzieci podają nazwę warzywa lub
              owocu, jaki im się kojarzy z tym kolorem, np.: czerwony – truskawka, papryka, pomidor; zielony – ogórek, sałata, szczypiorek.
              x Wykonanie ćwiczeń w KP1 (ćw. 3 i ćw. 4, s. 67). Dzieci porównują liczebności dwóch zbiorów i zaznaczają ten zbiór,
              który zawiera więcej elementów. Następnie odwzorowują rysunek na kratkach.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Praca plastyczna przy stolikach „Zawijane wzorki”. N. rozdaje dzieciom białe kartki i prosi o zagięcie ich na pół. Następnie
              dzieci zanurzają kawałki włóczki w farbach w jesiennych kolorach i układają z nich wzór na jednej stronie kartki.
              Po chwili dociskają drugą połowę kartki. Zdejmują włóczkę i odkładają kartki do wysuszenia. Dzieci opisują powstałe wzory.
              x Ćwiczenie rozwijające małą motorykę „Anakonda”. Dzieci otrzymują po dwa kawałki plasteliny W różnych kolorach.
              Rozgrzewają ją w palcach tak, aby zrobiła się ciepła. Następnie łączą ze sobą kolory, lepiąc węża. Każdy z przedszkolaków
              wymyśla imię dla swojego stworka.
              x Zabawa skoczna „Skaczący tor przeszkód”. N. ustawia wzdłuż liny małe przedmioty: klocki, muszelki, kamyczki itp.
              w odległości ok. pół metra. Zdaniem dzieci jest przeskakiwanie obunóż przez przedmioty.

            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczno-przyrodnicze.
            Temat: Ciekawe, dlaczego segregujemy śmieci?
            Cele:
              kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze
              zdobycie wiedzy na temat właściwego segregowania śmieci
              p
              oznanie pojęcia recykling
              w
              drażanie do poznawania i rozumienia świata przyrody.
                 Pomoce: pojemniki do segregacji śmieci z papieru kolorowego, odpady różnego rodzaju, nożyczki, taśma, klej, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Rozmowa kierowana na temat segregowania śmieci. N. pyta: Jak myślicie, czy sprzątanie chodników i trawników jest
              potrzebne? Co dzieje się ze śmieciami u was w domu? Swobodne wypowiedzi dzieci na temat sprzątania.
            2.  N. wyjaśnia, że dzięki segregacji odpadów niektóre rzeczy zostają przetworzone ponownie i nadają się do użytku. Przez
              to też wysypiska nie wypełniają się tak szybko.
            3.  N. rozkłada pojemniki na odpady przygotowane z kolorowego papieru: niebieski, zielony, biały i żółty. Obok wysypuje
              zebrane przez siebie śmieci, takie jak: papierki po różnego rodzaju żywności, szklaną butelkę, plastikowe opakowania,
              gazety, kartony itp. N. wyjaśnia przeznaczenie każdego z nich, a następnie prosi o ich posegregowanie do pojemników:
                niebieski: papier, gazety, tektury
                żółty: plastik, reklamówki, folie, puszki po konserwach
                 b
                iały i zielony: szkło bezbarwne, szkło kolorowe.
            4.  „Recykling” – poznanie nowego słowa oraz symbolu recyklingu. Podanie przykładów rzeczy ponownie przetworzonych.
            5.  Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 1, s. 68). Dzieci wyjaśniają, co łączy przedmioty w ramkach (tworzywo, z jakie zostały
              wykonane: metal, plastik, drewno, papier). Następnie dopasowują przedmioty pod ramkami do odpowiednich zestawów.
            6.  Praca techniczna „Recyklingowa zabawka”. Dzieci wspólnie z N. konstruują zabawki z materiałów przyniesionych z domu
              (opakowań po produktach spożywczych, tekturowych pudełek, nakrętek itp.).

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczno-przyrodnicze w terenie.
            Temat: Wiemy, jak segregować śmieci.
            Cele:
              u
              wrażliwienie na przyrodę
              w
              yrabianie postawy szacunku do przyrody
   138   139   140   141   142   143   144   145   146   147   148