Page 145 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 145

TYDZIEŃ 11  •  Mój zwierzak  •  143



            Zadania popołudniowe
              x Gra matematyczna „Kostka”. Dzieci siedzą w kole. Każde po kolei rzuca kostką do gry. Liczba oczek na kostce wskazuje
              zadanie do wykonania:
              1 oczko – jeden podskok do góry obunóż
              2 oczka – dwa klaśnięcia w dłonie
              3 oczka – trzy obroty dookoła własnej osi
              4 oczka – cztery podskoki z nogi na nogę
              5 oczek – pięć uderzeń w kolana
              6 oczek – sześć uścisków dłoni z kolegą.
              x Zabawa umuzykalniająca „Bim-bom-bam – tak samo gram”. N. dobiera dzieci w pary. Każda para otrzymuje jeden
              instrument. Jedna osoba wygrywa prosty rytm (z 3 uderzeń), a druga próbuje go odtworzyć. Potem następuje
              zmiana.
              x Ćwiczenie spostrzegawczości „Czego brakuje?”. N. układa w rzędzie 5 klocków o różnych kształtach i kolorach. Wskazuje
              każdy z nich i opisuje. Następnie dzieci zamykają oczy, a N. chowa jeden klocek. Dzieci próbują odgadnąć, co się zmieniło
              i czego brakuje.


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze.
            Temat: Kto mieszka na wiejskim podwórku?
            Cele:
              p
              oznanie zwierząt żyjących na farmie
              n
              aśladowanie odgłosów
              r
              ozwijanie logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek
              szerzenie współpracy w zespole podczas zabaw ruchowych.
                 Pomoce: obrazki przedstawiające różne zwierzęta z wiejskiego podwórka, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  Powitanie grupy rymowanką (na dowolną melodię).

              Jest już Zosia, przyszedł Krzyś.
              Siedzi z nami także miś.
              Widzę Hanię, przyszedł Franek…
              Mamy piękny dziś poranek.
              Jestem ja, jesteś ty,
              liczmy razem: raz, dwa, trzy!

            2.  Wprowadzenie w tematykę zajęć. Opowieść ruchowo-dźwiękonaśladowcza „Odwiedziny Zosi na farmie”. Dzieci
              wykonują ruchy proponowane przez N. i naśladują odgłosy.


                 Zosia wstała dzisiaj bardzo wcześnie (przeciąganie się). Włożyła spodnie, koszulkę i założyła kalosze (nakładanie kolejno
              części garderoby). Na dole czekał na nią dziadek, który powitał ją uśmiechem.
                 – Dzień dobry, Zosiu! – powiedział dziadek.
                 – Dzień dobry, kochany dziadku! – wykrzyknęła Zosia i poszła z nim na podwórko (spacer po sali).
                 – Sprawdzimy, czy zwierzęta jeszcze śpią, i nakarmimy je – oznajmił starszy pan.
                 Gdy szli do kurnika, minęli krowę:
                 – Muuu…! – zaryczała krowa (dzieci naśladują muczenie).
                 – Hi, hi! – zaśmiała się Zosia, pomagając dziadkowi przełożyć dla niej świeżą trawę.
                 – Zobacz! – wskazał dziadek. – Kury już nie śpią (naśladowanie trzepotu skrzydeł).
                 – Ko, ko, ko! – jedna za drugą biegały w zagrodzie. (naśladowanie odgłosu) .
                 Tuż obok znajdował się chlewik. Dziadek wypełnił koryto świń po brzegi.
                 – Chrum, chrum! Kwik, kwik! – piszczały małe i duże zwierzęta (naśladowanie odgłosów).
                 Kiedy każde z nich dostało jedzenie, Zosia i dziadek wrócili do domu. Przez całą drogę towarzyszył im kot (czworakowanie),
              który wdzięcznie miauczał (odgłos miauczenia), wyginając grzbiet (robienie „kociego grzbietu”).
   140   141   142   143   144   145   146   147   148   149   150