Page 149 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 149

TYDZIEŃ 11  •  Mój zwierzak  •  147



            wprowadzająca „Samochody”. Zabawa dykcyjna „Zwierzęta”. Zabawa słuchowa „Jakie to zwierzę?”. Nauka piosenki ludowej
            Miała baba koguta. Zabawa „Wymyślamy własną wersję przyśpiewki”. Zabawa „Powrót do przedszkola”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 9; II 10; III 6, 8; IV 2, 3, 7, 10, 18, 20

            Zajęcia w ogrodzie: Wyścigi z omijaniem przeszkód. Zabawa rzutna „Trafiam, wygrywam – punkty zdobywam”.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 18



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa integrująca „Kto się ukrył?”. N. prosi dzieci o ustawienie się w rozsypce i uważne przyjrzenie osobom z grupy.
              Poleca zamknięcie oczu i zakrywa jedno dziecko kocem do połowy. N. mówi: Możecie otworzyć oczy. Jak myślicie?
              Kto ukrył się pod kocem? Dzieci udzielają odpowiedzi na podstawie widocznego fragmentu ciała.
              x Zabawa rozwijająca percepcję słuchową „Co to za dźwięk?”. N. przynosi kosz wypełniony różnymi rzeczami – są to np.:
              papier, dzwonek, piasek w butelce, monety, klucze. Ustawia je na stoliku i zasłania materiałem (robi kurtynę). Prosi dzieci
              o zamknięcie oczu. Wydobywa dźwięki z przedmiotów: przedziera papier, dzwoni dzwonkiem, przesypuje piasek w butelce,
              grzechocze monetami, dzwoni kluczami. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie źródła dźwięku.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).

            Zadania popołudniowe
              x Oglądanie atlasów zwierząt.
              x Zabawy z masą solną. Przygotowanie masy z soli, wody i mąki. N. wraz z dziećmi wałkuje ciasto. Dzieci wydrążają
              foremkami różne kształty i malują je farbami. Prace pozostawiają do wyschnięcia. Następnego dnia każdy zabiera swoją
              figurkę do domu.
              x Zabawa ruchowa bieżna „Korale” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne z wykorzystaniem tekstu literackiego.
            Temat: Mój przyjaciel pies.
            Cele:
              u
              wrażliwienie na potrzeby zwierząt
              kształtowanie umiejętności uważnego słuchania tekstu
              p
              oznanie roli i ras psów
              r
              ozwijanie kreatywnego myślenia poprzez swobodne wypowiedzi na dany temat
              wiczenie szybkości reakcji na sygnał
              ć
              ozwijanie zdolności manualnych.
              r
                 Pomoce: album ras psów, kolorowe obręcze, wycięte ślady łap psa, duży arkusz papieru, kredki, klej, nożyczki, papier
                 kolorowy.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. zaprasza dzieci do koła. Pyta: Czym jest przyjaźń? Czy naszym przyjacielem może być tylko człowiek? Dzieci udzielają
              odpowiedzi. Nawiązanie do przyjaźni pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem, a także do sposobu opieki nad nim.
            2.  „Rysowane masażyki” – ćwiczenie relaksacyjne. Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko z pary rysuje na palcach partnera
              treść rymowanki (później następuje zmiana):

              Kwadrat, trójkąt, w środku koło.   wymienione figury
              W budzie będzie mu wesoło.
              Głowa, oczy, nos i uszka.     koło (głowa), kropki (oczy i nos), trójkąty (uszy)
              Niżej brzuszek łakomczuszka.    duże koło
              Nóżka lewa, nóżka prawa,
              z tyłu także nogi dwie.       kreski
              No a ogon? Ogon jest!
              Merda przecież całe dnie!
   144   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154