Page 154 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 154

152  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa „Pada deszczyk”. Obserwacja późnojesiennej przyrody.
            obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 2, 18



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa skoczna „Wysoko na linie”. Dwójka dzieci trzyma linę. Najpierw na ziemi. Później trochę wyżej.
            Z każdym skokiem lina jest unoszona do góry do bezpiecznej wysokości. Chętne osoby przeskakują z jednej strony
            na drugą.
             x Zabawa logorytmiczna „Zwierzęta na farmie”. Dzieci naśladują odgłosy zwierząt mieszkających na farmie: kaczki, świni,
            krowy, psa, kota, kozy, konia.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa twórcza „To, o czym teraz myślę...”. N. mówi: To, o czym teraz myślę, ma drzwi, okna, dach i komin, a dookoła –
            piękny ogród. Dzieci odpowiadają: Dom! Kolejno osoby opowiadają, o czym myślą, a grupa odgaduje.
             x Zabawa twórcza „O co zapytasz Panią Jesień?”. Swobodne wypowiedzi na temat spotkania z Panią Jesienią.
             x Rozpoznawanie odgłosów zwierząt (CD).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne – spotkanie z dogoterapeutą i psem.
          Temat: Pies przyjacielem człowieka.
          Cele:
            wrażliwienie na potrzeby zwierzęcia
            u
            rzełamanie strachu związanego z obecnością psa
            p
            udowanie prawidłowej relacji z psem
            b
            oznanie reguł pracy z psem
            p
            auka wykonania czynności pielęgnacyjnych wobec psa
            n
            yzwalanie spontanicznej aktywności podczas zabawy z psem.
            w
               Pomoce: preparaty do pielęgnacji zwierzęcia, zabawki dla zwierząt, aparat fotograficzny.
          Przebieg zajęć:
          1.  Zaproszenie na salę gościa – dogoterapeuty z psem. Przedstawienie osoby i nazwy zawodu. Określenie czynności,
            jakie wykonuje.
          2.  Powitanie z psem. Dogoterapeuta uwrażliwia dzieci na to, że najpierw zawsze trzeba zapytać właściciela, czy można
            przywitać się z psem. Pokazuje sposób głaskania na powitanie, odpowiednio od głowy w dół, nie odwrotnie. Dzieci
            kolejno podchodzą do psa i witają się.
          3.  „Jak wygląda pies?” – opisywanie budowy psa (wskazywanie i nazywanie części ciała) oraz koloru sierści.
          4.  „Dbam o swojego psa” – dzieci wspólnie z gościem czeszą psa, poznają i opisują czynności związane z pielęgnowaniem
            zwierzęcia.
          5.  „Pyszne smakołyki” – dzieci karmią psa w wybrany przez terapeutę sposób (z miski lub ręki).
          6.  Spacer z psem po przedszkolu.
          7.  Zabawy w ogrodzie. Dowolne zabawy z psem w ogrodzie zorganizowane wspólnie z terapeutą i N. Zabawy ruchowe
            z użyciem zabawek. Aportowanie.
          8.  Dogoterapeuta opisuje sposoby zachowania się w sytuacji zagrożenia podczas spotkania z obcym psem, który jest bez
            właściciela i zachowuje się podejrzanie.
          9.  Weterynarz – psi doktor. Poznanie specyfiki zawodu.
          10.  Pożegnanie z gościem i psem. Zrobienie wspólnego zdjęcia.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
   149   150   151   152   153   154   155   156   157   158   159