Page 152 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 152

150  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          Przygotowanie materiałów – gotowanie jajek, przecinanie rolek, wycinanie pasków z papieru. Rozdzielenie materiałów
          i wykonanie kogucika. Wspólne stworzenie trawnika. Prezentacja prac.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 8; IV 2, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 18

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawy ruchowe: „Kto najdalej?”, „Jestem pierwszy”.
            obszary z podstawy programowej: I 2, 5; II 8; III 5; IV 18



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa skoczna „Do środka i na zewnątrz”. N układa z liny duże koło. Zadaniem dziecka jest wskoczenie do środka
            i wyskoczenie na zewnątrz tak, aby nie dotknąć liny.
             x Zabawa utrwalająca „Gdzie ukryły się litery?”. N. przynosi wycinki z gazet (tytuły artykułów lub inne teksty zapisane
            wielkimi literami), ewentualnie specjalnie przygotowane i wydrukowane teksty. Każde dziecko wyszukuje i zakreśla
            wskazaną przez N. literę (A, O, E, U, I, Y).
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa ruchowa umuzykalniająca „Ósemki”. Dzieci otrzymują kawałki bibuły (serpentyny). W rytm muzyki biegają
            po sali. Na przerwę wszystkie osoby stoją w miejscu i rękami kreślą ósemki.
             x Zabawa ruchowa „Wirująca serpentyna”. Dzieci, trzymając serpentynę, wykonują ruchy rąk zgodnie z poleceniami N.
            N. mówi: Rysujemy tęczę (ręka przesuwa się od prawej do lewej strony nad głową). Kreślimy koło (koliste ruchy). Obra-
            camy się dookoła (obrót wokół własnej osi z wyprostowaną ręką). Odpalamy sztuczne ognie (ruchy od dołu do góry).
            Dzieci podczas wykonywania zadania obserwują, jak falują serpentyny.
             x Ćwiczenie grafomotoryczne „Do góry i na dół”. Rysowanie linii pionowych od góry do dołu i od dołu do góry.



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze z elementami wspomagania rozwoju mowy.
          Temat: Dzieci zwierząt.
          Cele:
            p
            oznanie nazw zwierząt domowych i hodowlanych
            ć
            wiczenie sprawności językowej poprzez naśladowanie odgłosów
            kształtowanie koordynacji wzrokowo-słuchowej
            r
            ozwijanie spostrzegawczości.
               Pomoce: pudełko wypełnione przedmiotami, obrazki przedstawiające zwierzęta hodowlane, domowe i egzotycz-
               ne, jajko, łyżka wazowa, pachołki, kredki, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa sensoryczna „Magiczne pudełko”. N. przynosi do sali tekturowe pudełko wypełnione różnymi przedmiotami
            kojarzącymi się ze zwierzętami hodowlanymi: podkowa (koń), pióro (np. kogut), jajko (kura), miska (kot, pies). Dzieci
            rozpoznają przedmioty za pomocą dotyku, określają cechy przedmiotu: twarde, miękkie, plastikowe, metalowe itp. N.
            wprowadza dzieci w tematykę zajęć.
          2.  Zabawa „Co nie pasuje?”. N. układa obrazki przedstawiające różne zwierzęta. Prosi dzieci o pozostawienie na dywanie
            tylko tych, które według nich są zwierzętami domowymi lub hodowlanymi. Pozostałe obrazki dzieci mają odłożyć
            na bok.
          3.  Zabawa „Dzieci zwierząt”. N. ustawia w rzędzie obrazki. Dzieci kolejno je nazywają. Dopasowują obrazki na zasadzie:
            dorosły i młody osobnik.
                           koń/klacz – źrebię               indor/indyczka – indyczęta
                           kot/kotka – kocię                baran/owca – jagnię
                           pies/suka – szczenię             świnia – prosię
                           gęsior/gęś – gąsięta             byk/krowa – cielę
                           kaczor/kaczka – kaczęta          kogut/kura – kurczę
          4.  Zabawa rozwijająca spostrzegawczość „Kura i kogut”. N. pokazuje obrazki przedstawiające kurę i koguta. Dzieci opowia-
            dają, czym się te zwierzęta od siebie różnią.
   147   148   149   150   151   152   153   154   155   156   157