Page 153 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 153

TYDZIEŃ 11  •  Mój zwierzak  •  151



            5.  Zabawa ruchowa rozwijająca zmysł równowagi „Biegnące jajka”. Dzieci dzielą się na dwie grupy i ustawiają w rzędach.
              W sali rozłożone są pachołki. Pierwsi zawodnicy otrzymują po łyżce wazowej z ugotowanym wcześniej jajkiem. Zada-
              niem dzieci jest przejście slalomem, powrót i podanie łyżki z jajkiem kolejnej osobie. Wygrywa ta drużyna, której uczest-
              nicy pierwsi przejdą trasę bez upuszczenia jajka.
            6.  Ćwiczenie logopedyczne „Odgłosy zwierząt”. N. podaje nazwę zwierzęcia. Dzieci kolejno naśladują odgłosy: krowa
              – muuu…; świnia – chrum, chrum; kot – miau; pies – hau, hau; koza – meee…; baran – beee…; kura – ko, ko; kogut – kukuryku.
            7.  Zabawa pantomimiczna „Jakie to zwierzę?”. Dzieci losują kopertę z obrazkiem przedstawiającym zwierzę. Jedna osoba
              przedstawia je ruchem i naśladuje odgłos, jaki wydaje. Pozostałe dzieci odgadują zagadkę.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
            Temat: Kukuryku, koguciku!
            Cele:
              r
              ozwój zdolności manualnych
              wiczenie małej motoryki poprzez wycinanie
              ć
              warzanie warunków do wspólnej zabawy.
               t
              s
                 Pomoce: ugotowane jajka, papier kolorowy, klej, flamastry, rolki po papierze, nożyczki, kredki, bibuła.
            Przebieg zajęć:
            1.  Przygotowanie materiałów:
                 x wspólne gotowanie jajek na twardo – odliczanie czasu potrzebnego do przygotowania jajka, wsadzenie jajek do zimnej
                 wody i odczekanie, aż będą chłodne
                 x wycinanie kolorowych pasków papieru
                 x przecięcie rolek papieru na pół i obklejenie ich papierem kolorowym bądź zamalowanie flamastrami – według
                 pomysłu dziecka.
            2.  Rozdzielenie materiałów i wykonanie kogucika. Każda osoba otrzymuje połowę rolki po papierze, jajko i kolorowe
              paski. Delikatnie koloruje kredkami jajko na wybrany przez siebie ciemny kolor (np. czarny lub brązowy). Pokolorowane
              jajko umieszcza w połowie rolki („nóżki”) tak, aby nie wypadło. Do rolki przyczepia kolorowe paski (służące jako ogon).
              Z papieru kolorowego wycina dziób i korale. Flamastrami dorysowuje oczy.
            3.  Wspólne stworzenie trawnika – wybiegu dla kogucików. Wycinanie pasków z bibuły o szerokości około 5 cm. Postrzę-
              pienie bibuły na kształt trawy i przyklejenie jej na kartonie.
            4.  Ułożenie kogucików na przygotowanym trawniku. Rozłożenie pracy w kąciku plastycznym.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa skoczna „Kto najdalej”. Dzieci ustawiają się na linii i kolejno skaczą. N. zaznacza odległości i podpisuje (patykiem
              lub kredą) inicjałami dzieci. Wygrywa ten, kto skoczył najdalej.
              x Zabawa bieżna „Jestem pierwszy!”. Dzieci ustawiają się pod ścianą budynku przedszkola. Po drugiej stronie stoi N.
              Wygrywa ten, kto pierwszy dobiegnie do N., okrąży go, wróci do ściany i położy na niej rękę.



            Piątek    temat:  Spotkanie z dogoterapeutą.



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa skoczna „Wysoko na linie”. Zabawa logorytmiczna „Zwierzęta na farmie”.
            Ćwiczenia poranne – Zestaw I. Zabawy twórcze: „To, o czym teraz myślę...”, „O co zapytasz Panią Jesień?”. Ekspresja rucho-
            wa „Tańczące liście”. Rozpoznawanie odgłosów zwierząt.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5; II 4; III 1; IV 1, 7, 18

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczne – spotkanie z dogoterapeutą i psem. Zaproszenie na salę gościa – dogoterapeu-
            ty z psem. Powitanie z psem. „Jak wygląda pies?” – opisywanie budowy psa. „Dbam o swojego psa” – czynności związane z pie-
            lęgnowaniem zwierzęcia. „Pyszne smakołyki” – karmienie. Spacer z psem po przedszkolu. Zabawy z psem w ogrodzie. Poznanie
            specyfiki zawodu weterynarza. Zrobienie wspólnego zdjęcia.   ▶  2. Zajęcia ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw II.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5, 8; II 10; III 5; IV 18, 19; 20
   148   149   150   151   152   153   154   155   156   157   158