Page 158 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 158
156 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Listopad
x Zabawa rozwijająca analizę sylabową wyrazów „Imiona misiów”. Dzieci kolejno przypominają nazwy swoich przytulanek.
Cała grupa powtarza imię, dzieląc je na sylaby poprzez wyklaskiwanie.
x Zabawa na czworakach „Jak niedźwiadki”. Uczestnicy zabawy swobodnie przemieszczają się po sali. Na znak dźwiękowy
N. (np. klaśnięcie) przechodzą do pozycji na czworakach i naśladują niedźwiadki.
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
Temat: Zabawy na balu dla misiów.
Cele:
a
ktywne włączanie w przygotowanie i uatrakcyjnianie wspólnego świętowania
umożliwienie przeżywania uroczystości przedszkolnej
kształtowanie poczucia estetyki
u
sprawnianie małej motoryki
ozwijanie spostrzegawczości.
r
Pomoce: blok techniczny, kredki, nożyczki, sznurek lub wstążka, zszywacz, herbatniki, dżem, miód, plastikowe
noże i tale rzyki, 5 dowolnych przedmiotów, kartki papieru, koperty z pociętymi sylwetkami misiów, klej, nagrania
muzyczne.
Przebieg zajęć:
1. Praca plastyczna „Barwne misie”. Każde dziecko otrzymuje kartkę bloku technicznego, na którym ma narysować misia,
a następnie go wyciąć. Wycięte misie zostają przyczepione do wstążki, którą N. wiesza w sali jako łańcuch świadczący
o uroczystości tygodnia.
2. N. recytuje rymowankę. Następnie rozmawia z dziećmi o jedzeniu, które kojarzy im się z misiami.
Dzień Misia
Dziś Dzień Misia, moi mili!
Może byśmy coś zrobili?
Może bal? Muzyka, tańce,
takie tańce-połamańce .
I jedzenie mieć wypada…
Coś dla misiów… Czekolada?
Hmm… A miodek? Miodek misie wolą,
wtedy brzuszki ich nie bolą .
Zatem bal urządźmy dziś,
by się cieszył każdy miś!
Agnieszka Kolankowska
3. Zabawa kulinarna „Kanapeczki dla misia”. Każde dziecko otrzymuje dwa herbatniki, które smaruje miodem lub dżemem.
4. Porządkowanie miejsca pracy.
5. Zabawa taneczna ,,Bal z misiem”. Dzieci ustawiają się w kole i reagują na polecenia N. N. włącza nagranie skocznego
utworu. Dzieci mają za zadanie poruszać się z maskotką najpierw w prawą stronę, wykonując 4 kroki, następnie w lewą
(4 kroki), później wszyscy uczestnicy zbliżają się do środka koła (3 kroki) i wracają na swoje miejsca (3 kroki). Taką se-
kwencję ruchów powtarzają kilka razy.
6. Wspólne spożywanie słodkich kanapek.
7. Zabawa naśladowcza „Niedźwiadek”. Dzieci stoją w kole i naśladują ruchy N. podczas recytacji rymowanki.
Jedna łapka, druga łapka, kolejno wyciąganie rąk do przodu
ja jestem niedźwiadek! wskazywanie palcem na siebie
Jedna nóżka, druga nóżka, pokazanie jednej i drugiej nogi
a to misia zadek. odwracanie się plecami do koła