Page 162 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 162

160  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa „Kto dłużej skacze?”. Zabawy swobodne z wykorzystaniem sprzętu terenowego.
            obszary z podstawy programowej: I 2; III 5, 8; IV 18



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 3, s. 9) – doskonalenie sprawności grafomotorycznej oraz rozwijanie inwencji twórczej
            poprzez kolorowanie i wyklejanie szablonu misia.
             x Zabawa naśladowcza „Szycie skarpety”. Dzieci siedzą w kręgu i odwzorowują ruchy prezentowane przez N.: Teraz każdy
            nawleka nitkę na igłę, na samym końcu robimy pętelkę. Jesteśmy gotowi do szycia. Bierzemy dwa kawałki materiału
            i je zszywamy... itd.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Ćwiczenia oddechowe „Przenosimy misie”. Każde dziecko otrzymuje rurkę (słomkę) i cztery małe sylwety misiów wycięte
            z kolorowego papieru. Zadaniem dzieci jest przeniesienie poprzez dmuchanie przez rurkę oddzielnie każdego misia z lewej
            strony stolika na prawą stronę.
             x „Słodkie puzzle” – przecinanie rysunków przedstawiających miód, ciastka i czekoladki na równe trzy części i układanie
            obrazków.
             x Zabawa ruchowa bieżna „Bieg z woreczkiem” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia techniczne.
          Temat: Jak powstają pluszaki?
          Cele:
            u
            sprawnianie małej motoryki
            rzygotowanie do szycia igłą
            p
            ozwijanie zmysłu dotyku poprzez sprawdzanie faktur materiałów
            r
            wzbudzanie poczucia radości z nowo poznanej czynności.
               Pomoce: sznurówki, koraliki z dużymi otworami, igła z nitką (dla N.), skrawki materiałów, materiał do wypełniania
               pluszaka, kredki, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa ruchowa „Krawiec”. Dzieci przemieszczają się po sali. Gdy N. mówi: Szyjemy, zatrzymują sią i naśladują krawca,
            który szyje ubranie.
          2.  „Naszyjnik” – nawlekanie na sznurówki koralików z dużymi otworami.
          3.  Pogadanka na temat „Jak powstają pluszaki?”. Dzieci podają swoje pomysły. Nazywają i określają materiały, jakie są po-
            trzebne do zrobienia maskotki. Porównują swoje misie. Wskazują podobieństwa i różnice (np.: Wszystkie pluszaki są miłe
            w dotyku, są miękkie, ale mają różne kształty i kolory).
          4.  Zabawa projektowa „Szyjemy misia”. Dzieci wspólnie wybierają materiały, z których powstanie miś. Każde dziecko
            kolejno rysuje po śladzie kształt przytulanki, a na innych materiałach kształty na brzuszek i buzię. N. wycina z podwój-
            nego materiału narysowaną sylwetkę oraz pozostałe części. Zszywa je razem. Zostawia otwór, przez który każde dziecko
            wkłada wypełnienie. N. kończy zszywanie.
          5.  Wspólne sprzątanie po skończonej pracy. Nadanie imienia maskotce.
          6.  Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 1, s. 10). Dopasowywanie przyborów potrzebnych w kolejnych etapach powstawania
            pluszowego misia. Dorysowanie oczu, nosa i buzi misiowi.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Gdzie jest więcej?
          Cele:
            doskonalenie umiejętności liczenia
            b
            udzenie kreatywności
            ozwijanie umiejętności porównywania liczebności zbiorów.
            r
   157   158   159   160   161   162   163   164   165   166   167