Page 160 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 160
158 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Listopad
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa integrująca „Zapamiętaj imię misia”. Dzieci siedzą w kręgu i przekazują sobie czerwoną piłeczkę. N. rozpo czyna
zabawę, mówiąc: Mój miś to Bolek. Podaję piłeczkę dziecku obok, które wymienia imię misia poprzedniej osoby i doda-
je imię swojego misia.
x Zabawa skoczna „Hop, hopsasa”. Dzieci stoją w kręgu. N. wchodzi do środka koła. Trzymając za jeden koniec wstążkę,
kręci nią po podłożu. Zadaniem dzieci jest przeskoczenie przez wstążkę.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa na spostrzegawczość „Jaka to kolejność?”. N. prezentuje pięć przedmiotów z przedszkolnej sali, układając je
w odpowiedniej kolejności. Następnie wszystko wkłada do koszyka. Zadaniem każdej osoby jest odtworzenie ułożenia
przedmiotów.
x Utrwalenie umiejętności przewlekania sznurówki i zawiązywania kokardki (KA, k. 3) (zob. TYDZIEŃ 2, Piątek).
x Zabawa ruchowa „Fala wody”. N. rozkłada na podłodze szarfy. Dzieci poruszają się swobodnie po sali. Na hasło N. Fala
dzieci wskakują do szarf, które stają się ich kołami ratunkowymi.
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia społeczno-plastyczne.
Temat: Sen Misia.
Cele:
warzanie okazji do realizacji samodzielnych projektów
s
t
r
ozwijanie sprawności i wyobraźni
kształtowanie kreatywnej postawy.
Pomoce: dzwonek, kartony, kolorowe kartki techniczne, kredki, farby plakatowe, pędzle, KP2.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa „Płyniemy po morzu”. Dzieci chodzą po sali. Gdy N. zadzwoni dzwonkiem, zaczynają „pływać” w jednym
kierunku. Gdy klaśnie w dłonie, zmieniają kierunek poruszania się.
2. Opowieść ruchowa „Sen Misia”. Dzieci słuchają i odtwarzają prezentowane przez N. ruchy.
Tego wieczoru Miś był bardzo zmęczony, dlatego postanowił położyć się wcześnie spać. Gdy tylko zamknął oczy…,
przeniósł się na… statek, który płynął pełnym morzem!
Coś niesamowitego! Miś był kapitanem tego statku! Stał za okrągłym sterem. Poruszał nim raz w prawo, raz w lewo.
Na głowie miał czapkę kapitańską z granatowym daszkiem. Nagle statek zaczął płynąć bardzo szybko, bo morze zrobiło
się niespokojne. Nadciągał sztorm. Przerzucało Misia z lewej strony na prawą i odwrotnie. Zaczęło padać, i to jak!
Miś-kapitan szybko włożył płaszcz żeglarski i założył kaptur. Odważnie płynął dalej, pewnie sterując statkiem.
Po jakimś czasie fale uspokoiły się, deszcz ustał, a na niebie pojawiła się ogromna tęcza….
Nic dziwnego więc, że rano Miś wstał z łóżka wesoły.
3. Zabawa konstrukcyjna „Statek Misia” – tworzenie konstrukcji statku z kartonów i malowanie farbami.
4. Wspólne sprzątanie i zabawa statkiem.
5. Praca plastyczna „Czapka kapitana”. Dzieci wykonują czapkę z kolorowego technicznego papieru według instrukcji
i pokazu N. lub zgodnie z własnymi pomysłami.
6. Zabawa ruchowa „Porządki na statku”. Dzieci ustawiają się w rozsypce na dywanie. N. zakłada czapkę kapitana i wydaje
komendy: Uwaga! Kochani marynarze! Czas na porządki! Na statku jest brudno, dlatego każdy z was musi pozamiatać
i następnie wyszorować statek! Dzieci wyobrażają sobie, że mają szczotki do zamiatania i do szorowania. Rozpoczynają
sprzątanie: zamiatają i szorują dywan.
7. Wykonanie ćwiczeń w KP2 (ćw. 1 i ćw. 2, s. 8). Dzieci rysują szlaczki po śladzie. Następnie rysują po śladzie i kolorują
rysunki, w których nazwach słychać głoskę m.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
Temat: Koncert dla pluszaków.